İşyeri açmak isteyenler için detaylı bilgiler!

 

İşyeri açmak isteyenler için detaylı bilgiler!

İŞYERİ AÇMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER!

Bu makalemiz de sizlere yeni girişimciler için dükkanın nasıl açılacağını adım  adım işyeri açmanın yollarını sizlere anlatacağım. Hem finansman, hem de iş fikirleri anlamında sitemizde, ihtiyacınız olan dükkan açma fikirlerini ve yapmanız gerekenleri bulacaksınız.

Eğer açacağınız işyerine karar verdiyseniz ve tek problem para ise, sermaye problemini halletmeye çalışıyorsanız, işin büyük bölümünü hallettiğinizi söyleyebiliriz. Elbet para olmadan, iş kurmak çok zor ancak, günümüzde birçok banka kobi desteği veya kredi vermektedir. Ancak siz elinizde beş kuruş paranız yok iken 100.000 TL. Sermaye gerektiren bir işi yapmayı düşünüyorsanız ve iş kurmak için kredi veren bankalara gösterebileceğiniz bir garantiniz yok ise, başka bir iş fikri bulmak zorundasınız. Çünkü bankalar kendilerini güvence altına almaktadırlar. Bir de iş kurmak için devlet desteği almayı düşünebilirsiniz. Kosgeb iş kurmak isteyen birçok yatırımcıya devlet destekli kredi sağlamaktır. İş kurmak istiyorum ama param yok diyenler için bir seçenek olabilir.

İşyeri açmak ne kadara mal olur?

İşyeri açmanın kaç paraya mal olacağı göreceli bir kavram olduğundan kesin olarak net bir bilgi söylemek mümkün değildir. Örneğin mahalle arasında bir bakkal dükkânı açmak için ortalama 10.000 TL. Sermaye yeterli olurken, aynı dükkânı çarşı merkezde açabilmek için, dükkân kirası, hava parası, vb. giderleri de eklerseniz 100.000 TL harcayabilirsiniz. İşyeri açmak için resmi makamlara yapılan başvurular ve giderler ise sanıldığı kadar yüksek bütçelerde değildir. Örneğin bir bakkal dükkânı için resmi evrak giderleri 300-500 TL. Civarında tutabilmektedir. Tabi bu giderlerin içerisinde yazarkasa pos makinesi vb. giderler yoktur. İşyerinizi açmadan önce sermaye hesaplamanızı iyi yapmanız gerekmektedir. Kuracağınız işyerinin size geliri getirisi ne olacak ona göre işyeri açmalısınız.

 

Öncelikle bağlı bulunduğunuz Belediyeye gidin. Yapmak istediğiniz işi, bu iş için nasıl bir dükkan tutmanız gerektiğini sorarak öğrenin. Örneğin pastane açacaksınız, kriterler nelerdir? Kaç metre kare dükkan gerekir, dükkanın özellikleri neler olmalı (lavabo, hijyen vb.) ayrıca belediyeden hazırlamanız gereken evrakların listesini alın.

İşyeri açmak için belediyenin size soracağı en önemli belge “yapı kullanma izin belgesidir ”  (İSKAN BELGESİ) bu belge olmadan belediye tarafından işyeri açmanıza izin verilmez.

İkinci olarak işyeri açmak için kat maliklerinin oy birliği ile muvakafat vermeleri gereklidir.

Belediyenin istemiş olduğu kriterler arasında Lokanta, cafe, bar ve pavyonlara özel kriterler;

Kapalı alan en az 60 metre kare olmalıdır.

Bay ve bayan olmak üzere 2 adet tuvalet bulunması gerekmektedir.

Mutfak en az 3 bölümden oluşmalıdır.

Personel için dinlenme ve soyunma odası bulunmalıdır.

İçkili tesislerin (lokanta, cafe ve pavyonlar) dini tesislere ve okullara en az 100 metre mesafe de olmalıdır. Kamu kurum ve kuruluşlarına da en az 30 metre uzaklıkta olmalıdır.

Belediyeden ruhsat almak için istediği gerekli belgeler genel olarak;

Öncelikle belediyeye yapacağımız başvuru da işyerimizin içkili veya içkisiz olduğunuz dilekçemiz de belirtmeliyiz.

İlçe emniyet müdürlüğünden uygunluk yazısı temin edilmesi,

Adli sicil belgesi (sabıka kaydı)

İtfaiye daire başkanlığından itfaiye raporu

Ticaret odasına kayıt belgesi

Aksine bir hüküm yok ise (kat maliklerinin noter onaylı muvafakatnamaleri

Eğer açacağınız işyeri belediye sınırları dışındaysa, İl Özel İdarelerine başvurmanız gerekmektedir.

Bağlı olduğunuz vergi dairesine gidip işyeri açma bildirimi alın.

Dükkânınızı tutun. Dükkân için bir sözleşme imzalayın. Dükkânınızı tasarlayın ve ürünlerinizi yerleştirin.

Bankalardan herhangi birine giderek yazarkasa ve post makinesi için başvuruda bulunun.

Dükkânınız için ruhsat almayı unutmayın.

Esnaf ve sanatkârlar odasına kayıt olmalısınız.

Giriş çıkışınızı kontrol etmek için bir muhasebeciye anlaşın.

 

 

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan İÇİŞLERİ BAKANLIĞI 57 SÖZLEŞMELİ BİLİŞİM PERSONEL ALACAK! başlıklı makalemizde bilişim memur alımı, BİLİŞİM PERSONELİ ve İÇİŞLERİ BAKANLIĞI 57 SÖZLEŞMELİ BİLİŞİM PERSONEL ALACAK! hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
İÇİŞLERİ BAKANLIĞI 57 SÖZLEŞMELİ BİLİŞİM PERSONEL ALACAK!

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI 57 SÖZLEŞMELİ BİLİŞİM PERSONEL ALACAK! İçişleri Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı bünyesinde istihdam edilmek üzere, 31.12.2008 tarihinde ve...

Kapat