GENÇLERE 10 BİN TL KARŞILIKSIZ KUPON!

 

10 BİN TL KUPON YARDIMI NEDİR?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı kurumları aracılığı ile ortak yürütülecek olan bu proje sayesinde gençlere 10 bin TL’lik kupon yardımı verilecektir. Kupon yardımı için gençler İŞKUR’dan alamadığı kursları farklı kurslarda alabilecekler. Bu sayede gençler alacakları 10 bin TL kupon yardımını eğitim kurslarında kullanabilecektir.

KUPON SİSTEMİ NASIL OLACAK?

-Bu proje kapsamında mesleki eğitim almamış ve iş bulamayan gençlerin istihdama katılması sağlanacaktır.

– Uygulama İŞKUR tarafından yürütülecektir.

– Gençlere, başta bilişim sektörü olmak üzere geleceğin mesleklerini öğrenmek için eğitimler verilecektir.

– Eğitimleri özel kurumlar verecek ve eğitimin içeriğini işverenler belirleyeceklerdir.

– Yeni modelle işverenlerin talep ettiği nitelikli işgücü yaratılacak.

– Eğitim görecek gençlere devlet 10 bin TL kupon verecektir.

– Gençler bu kuponları eğitim kurumlarında kullanarak, istedikleri yerde ve istedikleri şartlarda eğitim alabileceklerdir.

– Eğitim görenlere işkur üzerinde cep harçlığı da verilecektir.

– Eğitim sonrası gençler işe yerleştirilecektir.

– Pilot uygulama başlamıştır.

BAŞVURULAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, gençlere 10 bin lira kupon ücreti verileceğini belirtti. Söz konusu duyuruya göre gençler aldıkları 10 bin liralık ücreti kendilerini geliştirmek istedikleri alanlardaki kurslara katılıp harcayacaklardır. Yani arklı kurslar açılacak ve gençler alacağı bu kupon ücretini istediği kurslara katılım sağlayarak eğitim masrafları için kullanacaklardır. Kursların ortalama 8 ay civarı sürmesi beklenmekte olup kurslara katılım sağlayacak gençler iş garantili olarak özel sektör firmalarına yerleşebilecektir. Söz konusu ücret için çalışma Temmuz ayı sonrasında başlayacaktır bilgisi verilmişti.

Bakan’ın bu konu ile ilgili konuşması şu şekildedir:

“Gençlerin kendi zamanlarına uygun, kendi arzu ettikleri ve sevdikleri meslek kurslarından faydalanabilmeleriyle ilgili, 10 bin liraya kadar vereceğimiz bir kupon sistemiyle, gençlerimizin özgür, kendi istedikleri şekilde, kendi ihtiyaçları doğrultusunda mesleki eğitim faaliyetlerinden faydalanmalarının yolunu açacağız inşallah Temmuz ayından itibaren.”

.

 

Bir önceki yazımız olan E-Ticaret Yaparak para kazanmanın yolları! başlıklı makalemizde e-ticaret yaparak para kazanma ve para kazanmanın yolları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
E-Ticaret Yaparak para kazanmanın yolları!

E-Ticaret Yapmak İstiyorum! İnternetten ticaret yaparak ya da kısa ve bilinen adıyla e-ticaret yapıp kazanç sağlamak istiyorum sorusuna yanıt arıyorsanız...

Kapat