E-Ticaret Yaparak para kazanmanın yolları!

 

E-Ticaret Yapmak İstiyorum!

İnternetten ticaret yaparak ya da kısa ve bilinen adıyla e-ticaret yapıp kazanç sağlamak istiyorum sorusuna yanıt arıyorsanız sizler için harika bir makale hazırladık! Artık internette ne satabilirim, nasıl satabilirim, alışveriş sitesi nasıl açılır diye site site dolaşmanıza gerek kalmadı hatta bunun için para ve zaman harcamanıza da gerek yok.

Öncelikle E-Ticaret yapmak istiyorsanız bir internet sitesine ihtiyacınız olacak. İnternet sitesini nasıl kuracağınızı bilmiyorsanız bu durumda teknik anlamda bir yazılım şirketi ile anlaşmanız gerekecektir. Bu şirketlerde ortalama olarak bir e-ticaret yazılımını 4 veya 5 bin liraya kadar  satın alabilirsiniz.

E-Ticaret yapmak istiyorsanız uzun sürede ise internet siteleri hakkında bilgi sahibi olmanız masraflarınızı büyük bir ölçüde düşürecektir. Zira e-ticaret yapmak için ya internet sitesini siz yönetmelisiniz ya da bir personel almanız gerekecek. İnternet sitelerinde küçük çaplı değişikliklere hemen hemen her gün ihtiyaç duyacağınız için bu konuda kendinizi geliştirmenizi tavsiye ederiz.

E-TİCARET NASIL YAPILIR?

Öncelikle bu iş için gerekli resmi işlemleri yapmanız ve bir kargo şirketiyle anlaşmanız gerekmektedir. Resmi işlemler için maliye’ye giderek bir şirket açmanız ve fatura kesmeniz gerekecektir. Eğer tek ürün satacaksanız ise şahıs şirketi açabilirsiniz. Şirket kurulumu çok ciddi sermaye istenmiyor fakat fatura işlemleri için 2-3 bin liraya yakın masrafınız olacaktır. Zira her sattığınız ürün için fatura kesmeniz gerekiyor ve bu durum ayrıca müşterilerinize de güven sağlayacak ve ‘müşteri memnuniyeti’ konusunda sizlere değer katacaktır.

Şirket kurulumunu tamamladıktan sonra şehrinizde bulunan bir kargo şirketlerine giderek anlaşma yapmanız gerekmektedir. Kapıda ödeme seçeneğiyle birlikte bir kargo firması ile anlaşma yaparak kargoları daha ucuza gönderebilirsiniz. Anlaşma kargo firmasıyla çalışacağınız için ücretiniz de çok fazla çıkmaz. Kargo firmaları ile anlaşma yapmak için ek bir ücret ödemenize gerek yok. Kargo firmaları başvuru için sizden açtığınız şirketin vergi levhasını ve kimlik bilgilerinizi isteyeceklerdir. Bunun dışında ek olarak sattığınız ürünlere ilişkin bilgi talep edebilirler. Bir kargo firması ile kapıda ödeme seçeneğiyle anlaşma yapmak genellikle 2 veya 3 gün sürmektedir.

NE SATABİLİRİM?

E-Ticaret işine girecekseniz ilk etapta satmak istediğiniz ürüne karar vermeniz gerekiyor ve bu satacağınız ürün kişiler için sürekli istenilen bir ürün olmasına özen göstermelisiniz. Her şeyi satmak istiyorum diyorsanız yüzde 90 ihtimalle yanlış yoldasınız. İnternette her şeyi satmak için çok yüksek sermayelere ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle belirli bir kategori hatta ürüne yönelmeniz daha mantıklı bir seçim olacaktır sizin için. İlk etapta bir veya maksimum 5  ürüne yönelmeniz daha uygun olacaktır. Eğer ürün sayısı kategori bazlı fazla ise, bu konuda da çalışabilirsiniz. Örneğin; cep telefonu kılıfı satmak istiyorsanız bunu tek ürün ile yapamazsınız çünkü piyasada çok fazla satılan 20-30 cep telefonu modelinin kılıflarına ihtiyacınız olacaktır.

Ürün belirleme sırasında aşağıdaki kurallara uygun ürünler bulmanız gerekecek. Bu maddelerin tümü hemen hemen sorunsuz şekilde seçtiğiniz ürün veya ürün grubuna uygun olmalı:

 

 • Ürün temin sorunu olmaması,
 • Piyasa satış fiyatının en az yüzde 50’sinin altına satın alabilmek,
 • Toptan alımlarda indirim fırsatının sağlanması,
 • Depolamaya uygun olup olmadığı,
 • Kargolama sürecine uygun olup olmadığı, (Bazı ürünler kargolanamıyor, firmadan bilgi alabilirsiniz)
 • Ürünün tekli maliyetinin maksimum 75 lira arasında olması.

ÜRÜNÜN FİYATI NASIL BELİRLENECEK?

Ürüne karar verdikten sonra E-Ticaret yazılımına bu ürünleri harika ve orijinal fotoğraflar, videolar ve açıklayıcı makaleler ile ekleyin. Ürünü E-Ticaret sitesine yüklerken fiyatı, ürünün piyasadaki ortalama satış fiyatından yaklaşık olarak yüzde 10 ucuza vermenizi tavsiye ediyoruz. Mesela 30 lira maliyetli bir ürün piyasada 50 liraya satılıyorsa siz bu ürünü 45liraya satmaya çalışacaksınız. Bu nedenle ürünü alırken iyi bir pazarlık yapmanızı tavsiye ederim.

E-Ticaret platformları genellikle piyasadan daha uyguna ürün temini yapıldığı içinde ciddi anlamda tercih edilir. Hatta eğer kar oranınız yeterliyse bu ürünleri ilk etapta ‘Ücretsiz Kargo’ seçeneğiyle de müşterilerinize ulaştırmanızı tavsiye ederiz. İlk etapta kar oranını çok yüksek tutmayın çünkü bu müşteri portföyü oluşturmak için size önemli avantajlar sağlayacaktır.

NASIL SATIŞ YAPARIM?

Televizyonlarda reklam olarak ya da gazete de ilan yayınlayarak.

Facebook instgram vb. hesabı açarak.

E-TİCARET SİSTEMİ NASIL İŞLER?

 • Bir müşteri örneğin bir kitap satın almak için bir arama motorunda ‘y kitap’ diye arama yapar,
 • Karşısına ‘y kitaba’ ilişkin çıkan web sitelerinden birine tıklar,
 • Web sitesindeki sipariş butonuna basar ve genellikle e-mail adresiyle kayıt olur,
 • Sipariş adımında adres bilgilerini ve kişisel bilgilerini eksiksiz doldurur,
 • Ödeme adımında genellikle ‘kapıda ödeme’ seçeneğini tercih eder, eğer bu seçenek yoksa web sitesini yine arama motorunda arayıp kredi kartı ile ödeme için güvenli olup olmadığını inceler,
 • Güvenli olduğuna inanırsa diğer ödeme yöntemlerini kullanarak ödeme adımını tamamlar,
 • Bu sipariş E-ticaret sahiplerinin ‘Sipariş’ sayfasına düşer,
 • Web site sahipleri, siparişi genellikle 1 gün içerisinde hazırlar,
 • İkinci günde ise sipariş, verilen adrese kargolanır,
 • Ürün kargo tarafından müşteriye teslim edilir.

 

 

 

.

 

 

Bir önceki yazımız olan MERSİN'DE BAKICI ARANIYOR ! başlıklı makalemizde MERSİN BAKICI, mersin dadı ve Mersin İş hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
MERSİN’DE BAKICI ARANIYOR !

MERSİN'DE BAKICI ARANIYOR ! Erdemlide kendi evimde 4 yasında kızım akşam 8 gece 12 kadar çocuğa bakacak birini arıyorum. ARANAN...

Kapat