ANNE BABA VE ÇOCUK EĞİTİMİ

  • Genel
  • 13 Eylül 2018
  • 724 kez görüntülendi

 

ANNE BABA VE ÇOCUK EĞİTİMİ

Çocuk eğitimi konusunda çoğu anne-baba  gerektiğini bilmediği için sürekli araştırma yapmaktadır. Öğretimin amacı çocuklara bilgi kazandırmak; eğitimin asıl amacı ise  çocuğa doğru davranış kazandırmaktır. Davranış kazanmada en önemli etken ise, ebeveynler ve çocukların birlikte geçirilen zamanın süresidir. Bireyin hayatı boyunca aldığı eğitimin en önemli yeri, ailede geçirmiş olduğu süreçlerdir.

Bebekler, motor gelişimleri henüz tam olarak tamamlanmamış olarak dünyaya gözlerini açarlar. Motor gelişiminin büyük bir bölümü  0 – 5 yaş zamanlarda tamamlanmaktadır. Birey, hayatı süresince öğrenmiş olduğu  bütün   davranış biçimlerinin 4 de 1 ini  0-6 yaş döneminde kazandırır. Bu sebeple, bu yaş aralığında olan çocuklar özellikle eğitimi açısından son derece önemli bir yaş grubu olarak bilinmektedir. Bu dönemde, çocukların nörofizyolojik mekanizması görülmektedir. algıları güçlüdür, öğrendiklerini asla unutmaz. Hafıza kaydı gelişmiş ve öğrenme gücü en çok olduğu seviyededir.

Çocuğun sosyal, duygusal, ruhsal, zihinsel ve fiziksel açıdan gelişimi ilk etapta  bulunduğu aile ortamında başlar. Çocuk, hayatının tamamını değerlendirecek olup temel bilgilerini, becerilerini, , inancını, sevmeyi, sevilmeyi , saygılı olmayı, paylaşmayı en başta da  ailesinden ve yakın çevresindeki kişilerden alır.

Çocuğun,  toplumla uyum içerisinde yaşayabilmesi ve sorumluluk sahibi kazanabilmesi için belli bir disiplin ve kural içerisinde yetiştirilmesi sağlanmalıdır. Kural tanımadan büyüyen çocuklar kolay kolay mutlu olamazlar, hem de kabul görmeyen davranışları sebebiyle sosyal çevre tarafından dışlanabilirler, görünmeyebilirler.

Anne babalar olarak nerede yanlış yapıyoruz?

Çocuklarda düşünme ve öğrenme, yetişkinlerden farklı olarak ortada bulunmuştur. Piaget’ye göre çocuklar somut şeyleri algılar ve öğrenirler fakat Soyut kavramları algılaması zaman alır.

Çocuklarımıza kuralları sözlerimizle değil de, somut olan görülen  davranışlarımızla öğretmeliyiz. Sözlerimizi, davranışlarımız ile desteklersek eğer, çocuklarımız bizim  sözlerimizi ciddiye alır ve böylece koymak istediğimiz kuralı daha doğru  bir şekilde koyabiliriz ve onlara  daha anlaşır bir şekilde öğretebiliriz..

Çocuklarımıza net ve anlaşılır sınırları nasıl koymalıyız?

 

Çocuklara kural koyarken:

  1. Açık, anlaşılır ve kesin ve net olun. (Ne kadar az konuşursanız o kadar net olursunuz).
  2. Normal ses tonunuzla konuşun. Bağırmak bir çözüm değildir.
  3. Sözlerinizi davranışlarınızla destekleyin.(jest ve mimiklerinizi kullanınız)

SONUÇ OLARAK:

 

Çocuklar, ebeveynlerinin anne ve baba gibi davranmalarını isterler. Kesin Ve Net davranmaları  beklerler.  Çünkü koyduğunuz sınırlar çocuklara güven verir. Net ve anlaşılır sınırlar sayesinde neyi yapacağınızı neyi yapamayacağını neye izin verip neye kızacağını bilirler.

 

Bir önceki yazımız olan MUHARREM AYI'NA YAKLAŞIYORUZ ! başlıklı makalemizde AŞURE NASIL YAPILIR ve MUHARREM AYI hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
A2 ehliyetli servis elemanı aranıyor

A2 ehliyetli servis elemanı aranıyor A2 ehliyetli servis elemanı aranıyor SSK +1800 tl maaş pozcu pizza pizza İLETİŞİM: 0530 867...

Kapat