MUHARREM AYI’NA YAKLAŞIYORUZ !

 

MUHARREM AYI BAŞLADI!

Hz Muhammed’in (S.A.V) Mekke’den Medine’ye hicret ettiği gün olan ve Hz. Ali’nin teklifiyle hicri takvimin başlangıcı sayılan Muharrem ayının ilk  günü Hicri yılbaşı olarak kabul edilmektedir. Muharrem ayı bu yıl 11 Eylül Salı günü başlıyor. Bugün aynı zamanda da Hicri yılın ilk günüdür. Hz. Ömer’in halifeliği döneminde hicretin gerçekleştiği gün, Hz. Ali’nin teklifiyle hicrî takvimin başlangıcı olarak görülmüştür. O günden itibaren de İslam âleminde 1 Muharrem hicrî takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Muharrem ayının 10. gününe “aşura” günü denmektedir. Bu sene Aşure günü 20 Eylül Perşembe gününe denk gelmektedir. Muharrem ayı, on iki ay ve üç yüz elli beş gün olan kameri yılın ilk ayıdır. Yani,kameri yılda, güneş değil ayın hareketleri esas almaktadır. Hicrî tarih, Hz. Muhammed (s.a.s.)’in Mekke’den Medine’ye göç edişi ile başlamıştır. Hicretin takvim başlangıcı olarak kabul edilmesi, Hz. Ömer döneminde olmuştur.

AŞURE GÜNÜ HANGİ İBADETLER YAPILMALIDIR?

1-Aşure günü oruç tutmak sünnettir.

2- Sıla-i rahim yapmalı.(akrabayı ziyaret etmek)

3- İlim öğrenmeli

4-Sadaka verilmelidir.

5-Allah’ın selamını verip alınmalıdır.

6- çocukların sevincine ortak olmak

7- dua okunmalı

8- namaz kılınmalı

AŞURE NASIL YAPILIR? MALZEMELERİ NELERDİR?

Aşure malzemeleri:

-aşurelik buğday

-pirinç

-nohut

-kuru fasulye

-kayısı

-üzüm

-fındık

-fıstık

-su

-süt

-şeker

AŞURE YAPILIŞI:

 

Nohut ve fasulyeyi ayrı ayrı haşlayın.

Aşurelik buğdayı yıkadıktan sonra tencereye koyup üzerine kaynar su döküp 10-20 dakika kaynatın. Çıkan buğday suyunu süzün. Aynı işlemi bir kez daha yapıp süzün. Daha sonra kaynar su ekleyerek buğdayı 1saat kadar kaynatın. Yumuşayan buğdaya pişmiş nohutu, fasulyeyi,  doğranmış kayısıyı, kuru üzümü, yıkanmış pirinci ekleyerek 20 dakika kaynatın. Sıcak süt, şeker, tuz, karabiber, fındık, ekleyerek 20 dakika daha kaynatın. Aşureyi cam kâselere ya da bir kaba bölüştürün. Aşure kâselerde soğumaya başladığında, üzerini fındık, ceviz, fıstık, kuş üzümü, kuru üzüm ve nar taneleri ile süsleyebilirsiniz. Üzerini süslemek size kalmış. Aşure pişirirken toplamda 3 litre kadar su kullanın. Yanınızda sürekli kaynar su bulundurun ki gerektiğinde ilave edebilmek için. Aşurenin kıvamına göre kaynar su ekleyebilirsiniz .

NOT: Şeker miktarını damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

  • Aşurelerinizi kesinlikle alüminyum kaba koymayın!
  • Kullandığınız suyun çeşme suyu olmamasına özen gösteriniz.
  • Bir gün önceden bakliyat grubunu sıcak suda bekletebilirsiniz.
  • Süsleme için dilerseniz Hindistan cevizi kullanabilirsin görsellik için.
  • Kuru incir ve üzüm gibi gıdaların kendine has bir rengi vardır ve kısa süre haşlayıp renkli suyunu döktükten sonra aşureye eklemek gerekmektedir.
  • Aşurenin kıvamı çok koyu olmamalıdır.
  • Su miktarını ayarlamak önemlidir. Bu yüzden azar azar katmak gerekmektedir.
  • Tuz eklemek de tadını eşitlemek içindir.

 

 

Bir önceki yazımız olan SSK+Asgari ücret+Yemek İle Bay Bayan Personel Alınacaktır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.