YARASA GÜBRESİ

 

YARASA GÜBRESİ!

 

 

Tarımın her alanında kullanılan yarasa gübresiyle topraklarda yüzde 100’e yakın fayda çoğalışının tutulduğu gözleniyor. Türkiye’de son 4 -5 yıldır büyüyen bu sektörde faaliyet gösteren işletme rakamı ise bir elin parmaklarını geçmiyor. Ürgüb Yarasa Gübresi de bu alana ilk giriş yapan firmaların başında geliyor. Bir dostunun yarasa gübresi mevzusunda anlattıklarından etkilenerek bu alana merak salan genç teşebbüsçü Evren Kınlının 2009 senesinde kurduğu firma, şu anda yalnızca iç piyasadaki arzlara yanıt veriyor.

Bu alanda yatırım yapmaya ‘esrarengiz ve eşsiz’ bulduğu için karar verdiğini söyleyen Kınlı, mahsulü çiftçilere kazandırmak maksadıyla yola çıktığını ve ‘üreticinin gübresi’ sözcüklerini kısaltarak ‘Ürgüb’ markasını yarattığı belirtiyor.

Kınlı, yatırımına ait şu bilgileri veriyor: “Gerçeğinde bilişim sektöründe çalışıyordum ama bir dostumun bilgilendirmesi ile yarasa gübresinden haberdar oldum. Bu mevzu alakamı çekince mahsule odaklandım ve araştırmalar yaptım.

Bunun sonucunda da işe girmeye karar verdim. Başlangıçta sınama bazlı 1-5 ton arası katı yarasa gübresi imali yapıyorduk. Şu anda ise çok büyük oranda akışkan gübre biçiminde çalışıyoruz ve aylık vasati 10 bin litre etrafında imal ve satış reelleştiriyoruz. İmal kapasitemiz ise aylık 100 bin litre biçiminde.”

 

 

DIŞ ÜLKELERDE ÇOK YAYGIN !

 

İzmir Kemalpaşa’daki toplam 12 bin metrekarelik üretim tesisinde faaliyet gösteren şirket, ham yarasa gübresini Türkiye’de ilgili bakanlıklardan atık çıkarma izni almış mağara ruhsat sahiplerinden tonajlı alımlar yaparak tedarik ediyor ve işliyor. Şu anda Manisa, Balıkesir, Bandırma ve Mersin’den tedarikçilerle çalıştıklarını söyleyen Kınlı, şunları anlatıyor: “Türkiye’de 40 bin civarında mağara olduğu tahmin ediliyor. Bu mağaralardaki ham yarasa gübresi rezervleri çok iyi. Türkiye’nin her bölgesindeki mağaralarda verim var ama özellikle İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerindeki rezervler biraz daha öne çıkıyor. Dünyada tarımın geliştiği ülkelerde bu ürünün kullanımı çok yaygın. İsrail, Afrika’dan aldığı yarasa gübreleri ile kaliteli tarım yapıyor yıllardır. Norveç gibi soğuk ülkelerdeki seralarda da bu ürün kullanıyor sıkça. Ancak son yıllarda birçok ülkedeki rezervler tükendi. Artık ABD, milyon dolarlar harcayarak yarasa mağaraları kuruyorlar.”

 

 

FAYDALARI ARAŞTIRILIYOR!

 

Yarasa gübresinin çok sayıda faydası var. Ürünün; yüzde 100’e yakın verim artışı, mahsul renginin canlanması, mahsulün raf ömrünün artması, topraktaki zararlıların büyük bir kısmının bertaraf edilmesi, toprağı dinlendirme ihtiyacını ortadan kaldırması, ürünün boyutunun artması gibi faydalan sıralanıyor.

Bu özelliklerin henüz bilimsel kurumlar tarafından inceleme aşamasında ve onaylanma sürecinde olduğunu ifade eden Kınlı, şunları ekliyor: “Ancak ürünün laboratuvarlarda yapılan kimyasal analizlerinin çok güçlü olması ve uygulamalarda görüp yaşamış olduğumuz olağanüstü faydalar, bu konuda ürünün çok yararlı olduğunu bize ispat etmekte. ”

 

GÜBRE OLARAK VERİMİ ÇOK YÜKSEK

 

 

Türkiye’nin doğu bölgesinde 15 bin dönüm arazide kullanılan ürünleriyle yarasa gübresi kullanılmayan ekimlerde dönüm başına 250 kilogram bile pamuk alınamamışken, yarasa gübresi kullanan üreticilerin dönüm başına 400 kilogramın üzerinde pamuk elde ettiğine de değinen Kınlı, ürünün kimyasal gübreye göre maliyet avantajı olduğunu da söylüyor. Kınlı şöyle devam ediyor: “Örneğin; bin metrekarelik bir arazinin gübreleme maliyeti 350 – 400 lirayı buluyor. Ancak Ürgüb Plus isimli ürünümüzle bu rakam 40 – 50 liraya düşüyor. Çiftçi maliyet avantajı sağlarken verim artışı da yakalıyor. Kullanımı kolay olan ürün, toprak altındaki mikroorganizmaları harekete geçirdiği için toprağın yenilenmesine de sağlıyor.” Daha önce kullanılan kimyasal gübrelerin toprağa etkisini ortadan kaldırıyor. Türkiye’deki topraklardaki mikroorganizma oranı yüzde 1’lerde iken, yarasa gübresi kullanılan topraklarda bu oran yüzde 80’leri buluyor.

 

 

eçen sene ve eskiki sene sınama çalışmaları devam eden firma, gerek kendi bünyesinde mazeret dışarından aldığı dayanaklarla AR-GE çalışmaları yürütüyor. Yeni mahsul geliştirmeye büyük önemsediklerini ifade eden Kınlı, “Geçen seneki ciromuz 20 bin TL etrafında kaldı. Çiftçilere sınama emelli yolladığımız mahsullerin yüksek tesir göstermesi sebebiyle satışlarımız çok çoğalış gösterdi. Bu sebeple 2013 sonunda ciromuz 200 bin TL’yi geçecek. Önümüzdeki sene yeni mahsullerle beraber daha yüksek bir ciro kastediyoruz. Çalışan sayımız şu anda 6 birey. 2014’de istediğimiz ciro ve satış zaferini yakalarsak 20 bireyi aşan bir takım rakamına erişmeyi kastediyoruz” diye anlatıyor.

 

Bu mahsulü zirai harekâta yapan her spektrumdan üretici kullanıyor. Golf sahalarında kıınA.nıiriığınria.hiifi, çimlerin faydalı bir biçimde gelişmesi ve renginin canlanması gibi tesirler gösteriyor. Hemen hemen her nebat ve ağaçta İddia edilen tesirleri gözlemlediklerini belirten işletmeye bir sene evvel ortak olan Ahmet Pınar ise, “Şu an için mahsulün büyük çoğunluğunu İç pazara satıyoruz, fakat son zamanlarda yurtdışmdan gelen arzlarla alakalı görüşmelerimiz de devam ediyor. Akışkan mahsulümüzü iç pazara, katı mahsulümüzü ise daha palıalı olduğu için dış pazara müteveccih konumluyoruz.

 

Bir önceki yazımız olan İşte 10 Yıl Sonrasının En Popüler Meslekleri başlıklı makalemizde geleceğin işleri, ilginç meslekler ve yeni işler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
AZ SERMAYE İL ÇOK PARA KAZANMA

AZ SERMAYE İL ÇOK PARA KAZANMA MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ 21 asırdayız! Bilim, teknoloji, sanayi, sanat, kısacası usunuza gelebilecek her şeyin, her...

Kapat