İşveren eleman alımına hız verdi.

 

İşveren eleman alımına hız verdi.

Hükümetin bu sene hayata geçirdiği istihdam teşvikleri büyük bir coşku yarattı. Ücret, sigorta primi ödenti başta olmak üzere çok rakamda teşvikten faydalanmak isteyen 250 binin üzerinde şirketten müracaat geldi. İŞKUR’a yapılan müracaatlarda en büyük alakanın ‘bir senden bir benden’ teşviğinde olduğu görüldü. Bakanlık, hazırladığı kitapçıkta da ilave istihdam teşviklerini tanıttı:
İşbaşı eğitim programa katılanların 3 ay süresince günlük 61.65 lira aylık bin 603 lira fiyatı, Genel Sağlık Sigortası GSS ve iş kazası, iş hastalığı primleri devlet tarafından karşılanacak. Bilişim, imalat sektörlerinde işbaşı eğitim programları 3 aydan 6 aya çıktı.

Siber güvenlik, yenilenebilir enerji, bulut bilişim ve kodlama gibi geleceğin işlerinde tertip edilecek eğitim programları 9 ay sürecek. Aylık bin 950 lira fiyatı, GSS, iş hastalığı, iş kazası primleri devlet tarafından karşılanacak.
İlave olarak istihdam edilecek bireylerin, SGK primleri ve ödentilerini 1 sene devlet ödeyecek. Bu sene için aylık teşvik meblağı 883 lira olacak.
İmalat sanayi ve bilişim sektöründe patronların ilave istihdam edileceği bireylerin primleri ve ödentileri 1 sene süresince devlet tarafından karşılanacak. Sigortalıya 5 bin 412 liraya kadar ödenecek fiyatlar için bu sene aylık teşvik meblağı en fazla 2 bin 151 lira olacak.
1-3 çalışanı olan, ustalık dokümanına sahip imalat sanayi patronların ilave olarak istihdam edeceği 18-25 yaş arasındaki gençlerin fiyat, prim ve ödentileri 2 bin 486 lira 1 sene süresince 1 ay patron tarafından, 1 ay devlet tarafından ödenecek.
İmalat sanayi sektöründeki işbaşı eğitim programına katılan, 2-5 arası çocuğu olan bayanlara, program zamanınca 400 lira anaokulu, bakım dayanağı ödenecek. Programa katılan bayanların 6 ay süresince günlük 61.65 lira bin 603 lira fiyatı, primleri devlet tarafından karşılanacak.
Mesleksel eğitim kurslarına katılanların günlük 61.65 lira fiyatını, GSS, iş kazası ve iş hastalığı primlerini devlet ödeyecek. Teorik ve pratik eğitim 8 aya kadar sürebilecek.
Bu senenin ilk 9 ayında patrona minimum fiyat dayanağı aylık 100 lira olarak verilecek

Bir önceki yazımız olan İşten ayrılana 3 tazminat başlıklı makalemizde işten ayrılırsam tazminat alabilirmiyim, işten ayrılma ve isten neden çıkartılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
Emeklilikten sonra çalışanların maaşları kesilir mi ?

Emeklilikten sonra çalışanların maaşları kesilir mi ? Emekli olanların tekerrür çalışması halinde emekli ücretlerinin ödenmeye devam edilip edilmeyeceği, emekli ücretlerinden...

Kapat