İşten ayrılana 3 tazminat

 

İşten ayrılana 3 tazminat!

İşten parçalamanız gidişatında 3 ayrı tazminat alabilirsiniz. İhbar ve kıdem tazminatları çoğunluk tarafından öğrenilmektedir. Ama makûs hedef tazminatını öğrenen oldukça az. Nedir makûs hedef tazminatı? Hangi gidişatlarda alınır? İşte cevabı…

Otuz ve daha fazla emekçinin çalıştığı iş yerlerinde çalışan ve en az altı ay kıdemi olan çalışanlar iş teminatı kapsamındadırlar. İş teminatı kapsamında olan emekçilerin geçerli bir neden olmaksızın patronca iş sözleşmeleri feshedilirse işe iade davası açma hakları vardır. 4857 rakamlı İş Kanunu madde 18, 20. Star’ın haberine göre iş teminatı kapsamında olmayanların işe iade dava açmaları muhtemel değil. Bunu karşılama edecek tertip etme yok mu? Var. İş teminatı kapsamında olmadığınız için üzülmeyin size de ekstra tazminat hakkı var; kıdem ve ihbar tazminatlarına ilaveten makûs amaç tazminatı 4857 rakamlı Kanun madde 17.
İş teminatı kapsamında olan emekçiler makûs amaç tazminatından yararlanamazlar. Makûs amaç tazminat hakkı yalnızca iş teminatı kararlarından istifade etmeyen emekçilere tanınmıştır

İşte detaylar

1- İş teminatı kapsamı dışında olan emekçinin kontratının fesih hakkının makûsa kullanılarak sona erdirilmesi halinde emekçiye ödenmesi gereken tazminata makûs gaye tazminatı denir.
2- Makûs gaye tazminatı 4857 rakamlı Yasa’nın 17. maddesinde yer alan kontrat fesih bildirim müddetinin üç katı alınarak hesaplanır.
3- Diyelim ki 30 bireyden az emekçinin çalıştığı bir dükkanında 4 senelik kıdeminiz var. Sigortanızın beceriksiz yatırılması veya fazla mesainizin ödenmemesi sebebiyle patronu alakalı müesseselere şikayet veya dava ettiniz. Ya da patron aleyhine şikayette bulunmuş veya dava açmış bir çalışma dostunuza şahitlikte bulundunuz. Bu sebeple de patron kontratınızı şipşak feshetti. Böyle bir gidişatta; -İş arama izni verilmediği için 4 senelik kıdeminize göre kontrat fesih bildirimi olan 8 haftalık fiyatınız meblağında ihbar tazminatına hak kazanırsınız.
İş kontratınız patronu şikayet ettiğiniz veya patron aleyhine şahitlik yaptığınızdan dolayı patronca makûs amaçla feshedildiği için 8 haftalık ihbar müddetinin üç katı meblağında başka bir deyişle 24 haftalık fiyatınız meblağında makûs gaye tazminatı arz hakkınız da doğar. İş kontratınız haksız olarak feshedildiği için 4 aylığınız meblağında kıdem tazminatınızın da ödenmesi gerekmektedir.İş duruşmasında dava açma vakti 10 yıldır. Patronun fesih hakkını makûsa kullandığını delil etme mükellefliği emekçiye aittir. Tazminat alacaklarınıza faiz işlemeye başlaması için işten çıkarıldıktan hemen sonra, tazminatlarınızın ödenmesini patrondan noter protestosu ile arz ediniz.

Bir önceki yazımız olan işe almadan önce oyun oynatıyor başlıklı makalemizde iş başvurusu, işe başvuruş ve mersinde iş bulma hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
Emeklilere müjde SSK Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı ne kadar

Emeklilere  müjde SSK  Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı ne kadar ? Temenni anketindeki enflasyon hipotezine göre, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur...

Kapat