Emeklilere müjde SSK Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı ne kadar

 

Emeklilere  müjde SSK  Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı ne kadar ?

Temenni anketindeki enflasyon hipotezine göre, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı yüzde 7.27 olacak. Bu varsayım Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur emeklilerinin ücretine 68 ile 325 lira arasında çoğalış getirecek. Emeklilerin Temmuz zammı adım adım yanaşıyor. Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını ilk 6 aylık enflasyon tanımlarken, Merkez Bankası’nın temenni anketindeki varsayımlar yüzde 7.27’lik orana işaret ediyor. Ocak-Mayıs enflasyonu yüzde 6.39 çıkmıştı. Merkez Bankası’nın evvelki gün söylenen anketinde de Haziran ayı Harcayıcı Maliyet Endeksi TÜFE hipotezi yüzde 0.82 olarak yer aldı. Bu hipotez asıllaşırsa, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı yüzde 7.27 olacak. Kesin oran 3 Temmuz’da söylenecek enflasyon bilgileriyle ortaya çıkacak.

Ne kadar fark edecek.

Takvim’de yer alan habere göre, hali hazırda en düşük emekli ücreti 935,60 lira seviyesinde bulunuyor. Bu ücret, yüzde 6.39’luk bilgiye göre 59,78 lira çoğalışla 995,38 liraya yükselecek. Şayet zam oranı yüzde 7.27 olarak reelleşirse, bu ücret 68,01 lira çoğalışla bin 3 lira 61 kuruşa erişecek. Hali Hazırda azami Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağ-Kur aylığı ise 4 bin 481 lira 26 kuruş seviyesinde bulunuyor. Bu ücret, yüzde 6.39’luk 5 aylık enflasyona göre 286,35 lira çoğalışla 4 bin 767 lira 61 kuruşa çıkıyor. Şayet zam oranı yüzde 7.27 olarak reelleşirse bu ücret 325,78 lira çoğalışla 4 bin 807 lira 4 kuruşa yükselecek.

 

 

Bir önceki yazımız olan İşten ayrılana 3 tazminat başlıklı makalemizde işten ayrılırsam tazminat alabilirmiyim, işten ayrılma ve isten neden çıkartılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
İşveren eleman alımına hız verdi.

İşveren eleman alımına hız verdi. Hükümetin bu sene hayata geçirdiği istihdam teşvikleri büyük bir coşku yarattı. Ücret, sigorta primi ödenti...

Kapat