AZ SERMAYE İL ÇOK PARA KAZANMA

 

AZ SERMAYE İL ÇOK PARA KAZANMA

MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ

21 asırdayız! Bilim, teknoloji, sanayi, sanat, kısacası usunuza gelebilecek her şeyin, her kavramın çağ sıçradığı bir zamanda… Zamanla beraber, insanların yaşama bakış açıları ve yaşayışları da değişti. Bu metamorfozun en kolay misalini para odaklı düşünce biçimimizde sarihçe görebiliriz. Tamam, para asırlar evvel bulunmuş olabilir, elbette bunun farkındayım. Ancak şimdiye kadar hiç bu kadar ehemmiyetli olmamıştı. ,

Başka Bir Deyişle para şu anda bir nevi altın çağını yaşıyor. İnsanlara hükmetmenin verdiği neşeyle belki de 4 köşe olmuş vaziyette. Yoksa mübalağa ettiğimi mi düşünüyorsunuz? Çevrenize bir bakın, insanların paraya nasıl tutsak olduğunu, bu eforun altında nasıl boyun eğdiklerini… Belirlim, ne demek istediğimi kavrayacaksınız.

Günümüzün yaşam koşullarına geçim sağlayabilmek için hepimiz bir şeyler üzerine yoğunlaşıyor ve para kazanmaya çalışıyoruz. Başka Bir Deyişle bunu yapmak zorundayız! Ancak yukarıyada demek istediğim şey, paranın size değil, sizin paraya hükmetmeniz gerektiği. Onu sizin çok çok üstünüzde olan bir efor olarak görmeyi vazgeçip, sadece isteklerinize erişmek için kullanacağınız bir taşıtı olarak düşünmeniz. ,

Burada parayı iftiramıyorum. Sakın ola böyle düşünmeyin. Yalnızca paraya olan bakış açısının değiştirilmesi gerektiğini korunuyorum. Daha iyi yaşamak için para kazanmanız gerektiğini öğrenir ve paranın erişilemeyecek bir şey olduğunu düşünmekten bırakırsanız, dediğim noktaya varmışsınız demektir.

İyi güzel konuşuyorsun da netice ne, diye düşünüyor olabilirsiniz. Merak etmeyin, hemen yanıtlıyorum. Öncelikle, bu salt efora nasıl hükmedeceğinize, onu nasıl idareyeceğinize karar vermelisiniz. Başka Bir Deyişle para kazanma usulünüzü usluca tanımlamalısınız. Size gerekli olanın ek kazanç mı yoksa yeni ve sağlam bir iş mi olduğuna karar vermeli, buna uygun olarak araştırma yapmalısınız.

,Elinizde olanlar, maharetleriniz, hasılat usulünüz için gerekenler, kaliteleriniz gibi etkenlerin hepsini tek tek düşünmelisiniz. Misalin çiçekleri çok hoşlanıyor, onlarla ilgilenmekten zevk alıyorsanız; çiçek yetiştiriciliği yaparak para kazanmak olasıdır. Aynı biçimde alaka alanlarınızı tanımlayarak bir hasılat kapısına çevirebilirsiniz.

Neticede, 21. asrın yalnızca dezavantajlarını değil, avantajlarını da kullanmalısınız. Demek istediğim, elinizin altında hudutsuz kaynak bulunuyor. Kolay yoldan anaparasız para kazanmak isteyenler için dahi bir hayli usul bulunuyor. Bu sebeple çağımızın bu istikametini kendi bereketinize kullanmayı bilmelisiniz. Zira usunuza gelebilecek hemen her iş hakkındaki ayrıntıyı rahatlıkla bilebilecekken, paraya boyun eğenler kervanına katılmak hiç de usluca bir tercih değil! Mesela, bugün çoğu bireyin kullanabileceği bir para kazanma usulünden bahsedeceğim. Belki de şu ana kadar usunuza hiç gelmemiş bir usulden! Nedir bu usul?

Hoşlanılan ve son zamanlarda popülaritesini çoğaldıran bir besinin yetiştiriciliğini yapmak! Hımm, ne olabilir? Minik, şirin besinler desem? Millet arasında yağmurdan sonra ortaya çıkan ve birbiri arkasına üreyen şeyler desem? Bir zamanlar belki de hala hoşlanarak izlediğimiz Şirinler’in konutları desem?

Sanırım artık kavradınız. Evet, mantarlardan bahsediyorum. Çoğu insanın hoşlanarak harcadığı, pizzaların, makarnaların, sosların baş kahramanlarından biri olan mantarlar. Bu yiyecek, asırlardır tabiatta olmasına karşın, son zamanlarda gözle görülür şekilde ehemmiyet kazanmıştır. Zira mantarda bulunan yağ oranı çok düşüktür ve bu gıdalar en ehemmiyetli protein ambarlarımızdan biri olarak gösterilmektedir.

Bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiren mantarlar ayrıca yoğun bir antioksidan kaynağıdır. İlaveten; azıcıktan ayrıntılı olarak bahsedeceğim istiridye mantarının, makûs kolesterolü düşürmeye dayanakçı olduğu ispatlanmıştır. Tüm bu özelliklerine ek olarak mantarlar perhiz yapanlar için de bir kurtarıcı olmuştur.

Besleyici olmasına karşın az ölçüde kalori kapsayan mantar, lezzetiyle de sofralarımızın en beğenilen gıdaları arasındadır. E natürel, bir besin bu kadar sıhhatli ve lezzetli olunca, bunu gösterilen arz da aynı oranda çoğalmış ve mantar yetiştiriciliği sektörünün doğumuna sebebiyet vermiştir. Para kazanmak isteyenler için de ehemmiyetli bir ekmek kapısı olmuştur.

Gelelim, bu ekmek kapısının nasıl açılacağına. Sonuçta her işin bir inceliği var değil mi? Mantar yetiştiriciliğinden para kazanmak için nelere dikkat faktörü gerekiyor? Ülkemizde hangi cins mantarlar yetiştiriliyor? Bu işi yapmak için ne kadar anaparaya gereksiniminiz olacak? Mantar yetiştiriciliği ne kadar hasılatlı? İşte bu ve bunla gibi suallerin yanıtlarını hemen şimdi araştıracağız. Bakalım, siz de mantar yetiştiriciliğinden para kazananlar arasına girebilecek misiniz?

Evet, hepimizin bildiği kültür mantarı. Marketlerde kutu kutu satılan, bir hayli değişik yemeği lezzetlendiren, bazen ana yemek olarak sofralarımızı süsleyen beyaz mantarlar. Mantar yetiştiriciliği alanında ilk olarak bahsetmek istediğim, ülkemizde çok popüler olan kültür mantarı.

Pizzalardan, makarnalara, soslardan ana yemeklere kadar bir hayli alanda kullanılan en aşina mantar cinsi. Kültür mantarı yetiştiriciliği hakkında ilk olarak şunu söyleyeyim. Bu gıdalara gösterilen arz çok fazla olsa da ufak firmaların büyük şirketlerle rekabet içine girmesi epey güçtür. Ya da bu işten iyi hasılat elde etmek istiyorsanız, altyapı kuruluşlarınıza ciddi oranda yatırım yapmanız gerekmektedir. Misalin; ilk evvel mantarlarınız için uygun bir alan bulmalı, burayı gereken teçhizatlarla donatmalısınız.

Öğreniyorsunuz, mantar yetiştirmek için olmazsa olmaz şartlar vardır. Sıcaklık, nem, havalandırma şartları gibi. Ayrıca kültür mantarlarının yetiştirilmesi için mantar örtü toprağı ve kompost gibi teçhizatlara lüzum dinleyeceksiniz. Mesela; bir ton kompost satın alırsanız, vasati olarak elde edeceğiniz mantar ölçüyü 200-250 kilogram olacaktır. Sonuçta kültür mantarı işinde iyi hasılat elde etmek isterseniz, ufak değil büyük ölçekli bir teşebbüste bulunmalısınız.

İSTİRİDYE MANTARI

Gelelim, istiridye mantarı yetiştiriciliği yaparak para kazanmak hakkında bilmeniz gereken esas hususlara. Belki istiridye mantarını daha evvel hiç dinlememiş olabilirsiniz. Ancak bu cins, mantarların içerisinde en lezzetli olanlardan bir tanesidir. Ayrıca istiridye mantarları sadece midenizi değil cebinizi de şenlendirecek kalitelere sahiptir. İstiridye biçiminde olması sebebiyle bu biçimde adlandırılan mantar cinsi, dünyanın bir hayli yerinde yaprak döken ağaçlar üzerinde sabretmiş salkım şeklinde gelişir.

Talaş ya da saman gibi etraflarda basitlikle gelişebilen istiridye mantarı, kavak mantarı olarak da öğrenilmektedir. Ve bu mantar cinsini yetiştirmek, yeni bir teşebbüste bulunmak isteyen şahıslar için çok daha uygundur. Sebebi mi? Gelin sıralayalım.

Öncelikle istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak için ayıracağınız sermeyenin, kültür mantarına oranla çok daha düşük olduğunu belirteyim. Ayrıca istiridye mantarının satış maliyeti kültür mantarından daha yüksektir. Başka Bir Deyişle hem sermeyesi düşük hem de hasılatı yüksek. Bu istiridye mantarı yetiştiriciliğinin en ehemmiyetli özelliklerinden biriydi. Gelelim değişiklerine. İstiridye mantarını yetiştirmek oldukça basittir. Başka Bir Deyişle bu işi isteyen ve mevzu hakkında araştırma yapan herkes yapabilir.

Öte yandan, istiridye mantarı kısa zamanda yetiştiği için çok fazla beklemeden hasılat elde etmeye başlarsınız. Ve bu mantar cinsine her zaman akdikeni bulabilirsiniz. İster büyük şirketlerle uyuşur isterseniz de kendi pazarınızı oluşturabilirsiniz. Yeri gelmişken, istiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak için nelere lüzumunuz olacağından da bahsedelim.

ncelikle istiridye mantarı yetiştirmek için uygun bir yer bulmalısınız. Ve bunun için sarih alanlardan daha çok, bodrum kat, kullanılmayan apartmanlar, hatta kullanılmayan soğuk hava ambarlarını dahi kullanabilirsiniz. Daha sonra bu alanı istiridye mantarı yetiştirmek için uygun hale getirmelisiniz. Mesela, istiridye mantarı yetiştirmek için uygun sıcaklık miktarları 10 ila 25 derece arasıdır.

Ayrıca istiridye mantarının yetişmesi için uygun nem oranı sağlanmalıdır. Bunu yapmak için de piyasadaki sera buharı ya da sis aygıtı gibi aletlerden yararlanmalısınız. Natürel, satın aldığınız aygıtların daha önceki değil yeni modeller olmasına itina göstermelisiniz. Zira daha önceki tip makineler çok daha fazla enerji tüketecek ve daha yüksek faturalar ödemenize neden olacaktır.

İstiridye mantarı için satın alacağınız komposto hasat aşaması bittikten sonra da kullanabiliyorsunuz. Mesela, bunu hayvan yemi olarak kullanabilir, çiftçilere gübre olarak satabilir ya da zirai faaliyetlerde bulunan işletmelere satabilirsiniz. Başka Bir Deyişle bu alanda da hasılatlı çıkıyorsunuz.

Neticede 50 metrekarelik bir alanda istiridye mantarı yetiştiriciliğine başlamak için alt yukarıya 5.000 lira tüketmeniz gerekiyor. Ancak birkaç ay içinde, yarara bağlı olarak 8.000 ila 12.000 lira arasında kazanç elde edebiliyorsunuz. Ve burada yararı tanımlayacak olan tamamen sizsiniz.

Mantarlarınıza ne kadar çok itina gösterirseniz o kadar çok yarar alırsınız. Mesela, havalandırma istiridye mantarları için olmazsa olmaz hayat şartlarından biridir. İşte siz de havalandırma gibi şartlara gereken ehemmiyeti gösterirseniz, mantar yetiştiriciliğinden iyi hasılat elde edersiniz.

Bir önceki yazımız olan Kimler İşsizlik Maaşına Başvurabilir ? başlıklı makalemizde 2018 işsizlik maaşı, işsizlik ve MAAŞ hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
İşten ayrılana 3 tazminat

İşten ayrılana 3 tazminat! İşten parçalamanız gidişatında 3 ayrı tazminat alabilirsiniz. İhbar ve kıdem tazminatları çoğunluk tarafından öğrenilmektedir. Ama makûs...

Kapat