Sağlık nedeniyle işten ayrılanlar kıdem tazminatı alabilirmi

 

Sağlık nedeniyle işten ayrılanlar kıdem tazminatı alabilirmi?

 

Kendi isteği ile parçalayarak kıdem tazminatı alabilmenin bir yolu da sıhhat meseleleri. Emin koşullarda hasta olduğu için ufalayanlar haklı fesih ile tazminat alabiliyor
Kıdem tazminatı alabilmek için öncelikle en az 1 yıldır aynı işyerinde çalışıyor olmak gerekiyor. Ayrıca kendi istek ve yanılgıyı dışında çıkartılmış olmak koşulu da aranıyor.
Bunların dışında istifa ederek başka bir deyişle kendi isteği ile parçalayarak tazminat alma yolları da bulunuyor.
Emeklilik, askerlik, bayanlar için konutluluk, 15 sene 3.600 gün gibi ihtimaller mevcut. Kendi isteği ile parçalayarak tazminat alabilmenin bir yolu da sıhhatle alakalı.
İş Kanunu’na göre emekçi, kontratını sıhhat sebepleri ile feshedebilir ve tazminatını alır.
Bu biçimde dağılan bir emekçi değişik prim günü koşullarını da taşıyorsa, işsizlik ücretine de hak kazanır.
Ama her sıhhat meseleyi tazminata mevzu olmuyor.
Emekçinin çalıştığı yerde yaptığı iş nedeniyle hasta olması gerekiyor.
Ya da işin kalitesinden doğan bir nedenle emekçinin sıhhati veya yaşamının riske düşmesi koşulu aranıyor. İkincisi; emekçinin yakından görüştüğü patron ve beraber çalıştığı şahıslardan bir bulaşıcı hastalık kapma tehlikesinin bulunması da haklı fesihten sayılıyor. Bunun dışındaki sıhhat meseleleri tazminat kapsamına alınmıyor. Çalışamayacak gidişata gelindiğinde zati malulen emeklilik, geçici ve aralıksız iş görmezlik gibi sistemler devreye giriyor. Yasanın tanım ettiği gidişata bakıldığında, gebelik ya da doğum yapmak nedeniyle istifa etmek ya da kontratı feshetmek ne yazık ki tazminat kazandırmıyor. Fakat siz hamile olduğunuz için işten çıkartılırsanız, burada tazminat hakkınız doğuyor.
Üstelik makûs gaye tazminatı da devreye girebiliyor.
Kıdem tazminatı alabilmek için o işyerinde en az 1 sene çalışmış olmak gerekiyor. 1 seneden sonraki her ay ya da gün için de ayrı tazminat hesapları yapılıyor.
Tazminattan kesinti yapılamıyor.
Yalnızca damga aidatı alınıyor.

Bir önceki yazımız olan İşten ayrılana 3 tazminat başlıklı makalemizde işten ayrılırsam tazminat alabilirmiyim, işten ayrılma ve isten neden çıkartılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
Çöpe gidiyordu Şimdi servet kazandırıyor

Çöpe gidiyordu Şimdi servet kazandırıyor     Biyodizel Sanayi Derneği Başkanı Selçuk Borovalı, Türkiye'de biyodizel yapımının son senelerde çoğaldığını, geçen...

Kapat