İŞ ARAYANLARIN BİLMESİ GEREKENLER ?

 

İŞ ARAYANLARIN BİLMESİ GEREKENLER ?

 

 

İŞKUR kursları ile fertlerin kaliteleri istikametinde, kendilerini geliştirmek istedikleri iş dallarına müteveccih kurslar veriliyor.Kuaförlük, resimcilik, grafik tasarımcısı, ön muhasebeci, takı imalatçısı, hasta danışmanı, şirketçi, kasiyer… Bunlardan hangisine marifetiniz var? Ya da hangi dalda kendinizi geliştirmek istiyorsunuz. Buna karar verdikten sonra bir de aranan koşullara uyuyorsanız müracaat yapmanız yeterli. Ayrıca tamamen fiyatsız verilen İŞKUR kurslarına katılanlara eğitim aldığı müddet göz önünde bulundurarak ödeme yapılmakta. Bu ödeme vasati yirmi 20 TL etrafında.
İŞKUR’da nisan ayı itibari ile 105.182 sarih kadro bulunmaktadır. İŞKUR bu kadroların neler olduğunu kendi internet sitesinden yayınlıyor. İş edindirme kursları ile ilgi duyduğunuz ve marifetiniz olduğuna inandığınız iş kolunda fiyatsız olarak ders alıp, İŞKUR tarafından istihdam edilebilirsiniz. Peki nedir bu İŞKUR kursları? Müracaat koşulları, fiyatı ve vakitleri nelerdir?

 

İŞKUR’DA EN ÇOK ALIM YAPAN KADROLAR

 

 

Etkin emekçi arayan işlerin listesini https://esube.iskur.gov.tr/istihdam/AcikIsMeslek.aspx iletişiminden görebilirsiniz. Sıralamada görünen ilk 10 şöyle;
Beden Emekçisi Genel: 24978
Garson Servis Personeli: 4455
Paklik Vazifelisi: 4248
Satış Danışmanı / Uzmanı: 3853
Turizm Ve Otelcilik Personeli: 2490
Aygıtçı Dikiş: 2222
Güvenlik Vazifelisi: 2124
Elektrikçi Genel: 1764
Ofis Memuru Genel: 1479
Çağrı Merkezi Alıcı Temsilcisi: 1307

MÜRACAAT NASIL YAPILIR?

İkamet ettiğiniz bölgenin Çalışma ve İş Müesseseyi Müdürlükleri’nden müracaat yapılabilmektedir. Rastgele bir zaman tasarılaması yoktur. Başka Bir Deyişle istediğiniz an bu kurslara müracaatta bulunabilirsiniz.
KURSLAR NE KADAR SÜRÜYOR?
En fazla 160 gün günde 5-8 saat arası haftalık olarak 6 gün baz alınarak en az 30 en fazla 40 saat ders verilmektedir.
DEVAMLILIK EHEMMİYETLİ

Kursiyerlerin ehemmiyetli bir bahaneyi olması dışında kurslara devamsızlık yapmamaları istenmektedir. Bu yönde 5 günlük sıhhat raporu kabul edilmekte. Aksi takdirde kursiyerin ilişiği tamamen kesilmektedir.
İŞE YERLEŞTİRME NASIL YAPILIYOR?
Eğitim alan kursiyerler en geç 30 gün içinde işe başlamak için istihdam ediliyor. Bu kapsamda 3 değişik iş öneriyi sunulabiliyor. Kursiyerin iş önerilerini yalanlaması için bahane bildirmesi gerekmektedir. Şayet bahane bildirilmezse 24 ay vakitçisinde kurs ve programlardan faydalandırılmamaktadır.
KARARLILAR DE DERS ALABİLİR
Adalet Bakanlığı ile işbirliği halinde yürütülen iş edindirme kurslarında aranan ilk koşul; cezaevinde olan mahkumun tahliyesine 3 sene kalması.

Bir önceki yazımız olan İşten ayrılana 3 tazminat başlıklı makalemizde işten ayrılırsam tazminat alabilirmiyim, işten ayrılma ve isten neden çıkartılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
İş kazası nedeniyle maddi ve manevi tazminat almak ?

İş kazası nedeniyle maddi ve manevi tazminat almak ?   İş kazası, bazen emekçinin yaralanması ve bazen de vefatı ile...

Kapat