Emeklilikten sonra çalışanların maaşları kesilir mi ?

  • Genel
  • 23 Haziran 2018
  • 1.083 kez görüntülendi

 

Emeklilikten sonra çalışanların maaşları kesilir mi ?

Emekli olanların tekerrür çalışması halinde emekli ücretlerinin ödenmeye devam edilip edilmeyeceği, emekli ücretlerinden Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintisi olup olmayacağı, emekli ücreti hangi hallerde durdurulur, emekli olduğu halde çalışanların emekli ücretlerinden Sosyal Güvenlik Müesseseyi kesinti yapar mı? Merak edilen tüm ayrıntıları haberimizde bulabilirsiniz…
Hizmet akdi ile bir patrona bağlı olarak çalışan Sosyal Sigortalar Kurumulular 5510 rakamlı yasa 4/a bendi kapsamında sigortalı sayılmakta ve emekli değilse doküman cinsi “1-Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar” olarak aylık prim ve hizmet dokümanı ile Müesseseye bildirilmektedirler.
Şayet emekli olduktan sonra tekerrür çalışma varsa “2-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” olarak müesseseye bildirilmesi gerekmektedir. Bazen işyerlerindeki yanılgılı bildirimler neticeyi, sigortalı işe giriş bildirgesi “1-Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar” olarak müesseseye bildirilmektedir. Bu biçimde emekli olmakla birlikte basmakalıp sigortalı gibi işe girişi yapanların sistem tarafından ücretleri kesilmektedir.
2016 senesinin Şubat ayına kadar işyeri açan ya da firma ortaklığı başlayan emeklinin ücretinden %10 oranında Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintisi yapılmaktaydı. Ancak torba yasa ile yapılan tertip etme ile beraber kendi ismine çalışan emekliden 2016/Şubat ayı itibariyle emekli ücretinden %10 oranında yapılan Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesintisi uygulaması kaldırılmıştır.
4a Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamında bir işyerinde çalışan emeklinin emekli ücretinden de rastgele bir kesinti yapılmaz. Ancak çalışan emeklinin sigortasının yine yapılması lüzumludur

 

 

EMEKLİ OLDUKTAN SONRA TEKRAR ÇALIŞMA ?

 

1- 4/1-c Kapsamındaki Emeklilerin Yine Çalışmaya Başlamaları Vaziyetinde SGDP Kesintisi Nasıl Olur?

5510 rakamlı Yasanın 4 şöhretçi maddesinin birinci fıkrasının c bendi kapsamında sigortalı sayılan kamu vazifelilerinin emekli olduktan sonra yine çalışmaya başlamaları, çalıştığı işyeri ve statüye göre değişik neticeleri bulunmaktadır.
4/1-c Kapsamındaki Emeklilerin 4/1-a kapsamında yine çalışmaya başlaması vaziyetinde;
5335 rakamlı Yasanın 30 uncu maddesi kapsamında sayılan işyerlerinde Yasanın 4’şöhretçi maddesinin birinci fıkrasının a bendi kapsamında çalışılması vaziyetinde aylıklar kesilecektir. Bu bireylerden uzun ve kısa vadeli primler ile genel sıhhat sigortası primi alınacak olup, sosyal güvenlik dayanak primi alınmayacaktır.

 

 

4C’Lİ EMEKLİLERİN YNİDEN ÇALIŞMASI ?

4/1-c Kapsamındaki Emeklilerin 4/1-b kapsamında yine çalışmaya başlaması vaziyetinde;
6663 rakamlı Yasayla 5510 rakamlı Yasanın Geçici 14 şancı maddesinin birinci fıkrasının b bendi yürürlükten kaldırıldığından, 29.2.2016 tarihinden itibaren bu şahısların emekli aylığından sosyal güvenlik yardım primi kesilmeyecektir.
4/1-c Kapsamındaki Emeklilerin 4/1-c kapsamında yine çalışmaya başlaması vaziyetinde;
Emekli aylığı almakta iken Yasanın 4 şancı maddesinin birinci fıkrasının c bendi kapsamında çalışılması vaziyetinde aylıklar kesilecektir. Bu şahıslardan uzun ve kısa vadeli primler ile genel sıhhat sigortası primi alınacak olup, sosyal güvenlik yardım primi alınmayacaktır.

 

 

ENGELLİ  EMEKLİLERİN  TEKRAR ÇALIŞMASI ?

2008 Ekim evveli sigortalı olup, 5510 rakamlı Yasanın 26’ncı maddesine göre tarafına malullük aylığı bağlanmış olan;

4b sigortalısı; 4a kapsamında sigortalı olursa prime temel hasılatlarından geçici 14 namcı madde gereği sosyal güvenlik yardım primi, 4b kapsamında sigortalı olursa 27 nci madde gereği aylığı, 4c kapsamında sigortalı olursa 27 nci madde gereği aylığı kesilir.
4a sigortalısı; 4a kapsamında sigortalı olursa 27’nci madde gereği aylığı, 4b kapsamında sigortalı olursa geçici 14 namcı madde gereği aylığından sosyal güvenlik yardım primi, 4c kapsamında sigortalı olursa 27 nci madde gereği aylığı kesilir.

Bir önceki yazımız olan İşten ayrılana 3 tazminat başlıklı makalemizde işten ayrılırsam tazminat alabilirmiyim, işten ayrılma ve isten neden çıkartılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
Kimler İşsizlik Maaşına Başvurabilir ?

iŞSİZLİK MAAŞINDAN KİMLER YARARLANIR ? İşsiz kalan ve kısa müddet içerisinde iş bulamayan yurttaşlar işsizlik ücretinden faydalanmak istiyor. Ancak yurttaşların...

Kapat