EMEKLİLİK NASIL ÖNE ÇEKİLİR ?

 

EMEKLİLİK NASIL ÖNE ÇEKİLİR ?

Çalışanların çoğu rastgele bir dükkanına girdiğinde aylarca sigortası yapılmıyor. Bu sebeple yasa, primi noksan uyuyana ya da sigortası yatırılmayana ‘hizmet tespit davası’ açabilme hakkı tanıyor. Bu sayede binlerce şahıs emekliliğini öne sürükleyebilme ihtimali elde edebilecek.ürkiye İstatistik Kurumu’nun TÜİK son söylediği bilgilere göre çalışanların yüzde 35.2’si kayıtdışı. Başka Bir Deyişle 10 milyon birey sigortasız olarak çalışıyor. Sigortasız çalışılan vakitte, patron SGK’ya işe giriş bildirgesi vermiyor. Dolayısıyla prim uyumuyor veya yetersiz uyuyor. Minimum fiyat üzerinden uyuyan primler de var. Bu sebeple yasa, primi yetersiz uyuyana ya da yatırılmayana ‘hizmet tespit davası’ açabilme hakkı tanıyor. Bu sayede binlerce birey emekliliğini öne sürükleyebilme ihtimali elde edebilecek.

 

DAVA İÇİN AÇMAK İÇİN 5 YILINIZ VAR ?

 

Yasa, primi yetersiz uyuyana ya da yatırılmayana ‘hizmet tespit davası’ açma hakkı tanıyor. Bu yolla binlerce birey emekliliğini öne çekti. Yargıtay da SGK’yı değil emekçiyi haklı buluyor. Çalışan sigortasız çalışarak geçirdiği müddetin son senesinden başlayarak 5 sene içerisinde hizmet tespit davası açmalı. Çalışan can vermişse, hak sahipleri de dava açabiliyor.

 

ŞAHİTLER VE BELGE YETERLİ OLACAKTIR

 

Elinizde sağlam dokümanlar, tanıklar varsa ‘iş duruşmasına’ kesinlikle tespit davası açın. Hizmet tespit davası açmak için ispat olarak kullanılabilecek kalemler şunlar: SGK işyeri dosyası, sigortalının işyeri sicil dosyası, patronun mesleksel kuruluş kaydı, esnaf sicil kaydı, ticaret odası kayıtları, aidat mükellefiyet kayıtları, fiyat bordroları, şahit, bilirkişi.

 

HİZMET TESPİTİ YAPTIRIN

 

Hizmet tespit davasını kazandığınız halde SGK, ‘hizmet tespit davası ile kazandığınız günlerin primleri ödenmedi’ diye emeklilik arzınızı yalanlarsa, en yakın İş Mahkemesi’nde emeklilik arzınız için dava açın. Davayı kazanınca birikmiş aylıklarınızı da alırsınız. Noksan prim uyuyup uyumadığını SGK’ya giderek ya da ‘turkiye.gov.tr e-devlet’ sitesine girerek hakimiyet edebilirsiniz.

 

 

Bir önceki yazımız olan İşten ayrılana 3 tazminat başlıklı makalemizde işten ayrılırsam tazminat alabilirmiyim, işten ayrılma ve isten neden çıkartılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRMANIN CEZALARI ?

SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRMANIN CEZALARI ? SGK kayıt dışı istihdamla gayrette ne kadar kararlı olduğunu, birbirinden değişik projelerle, Maliye Bakanlığı ile...

Kapat