Çöpe gidiyordu Şimdi servet kazandırıyor

 

Çöpe gidiyordu Şimdi servet kazandırıyor

 

 

Biyodizel Sanayi Derneği Başkanı Selçuk Borovalı, Türkiye’de biyodizel yapımının son senelerde çoğaldığını, geçen sene ülke genelindeki 5 kuruluşta 72 bin tonluk imal yapıldığını belirtti.
Enerji Piyasası Tertip Etme Müessesesinin Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu yayınladığı biyodizel harmanlama bildiriyi ile 1 Ocak 2018’den itibaren mazota gerekli olarak binde 5 biyodizel harmanlama tertip etmesinin getirildiğini, uygulamanın ilk 3 ayda zaferli sonuçlar verdiğini dile getiren Borovalı, sektörün senelerdir beklediği hareketliliğe kavuştuğunu ifade etti.
Borovalı, şöyle konuştu:
“Türkiye’de 2017 senesinde 72 bin ton imal yapıldı. Gerekliliğin devreye girmesiyle bu sene içinde yüzde 50’nin üzerinde bir çoğalışla 110 bin ton imal yapacağımızı, bunun zaman içinde 130 bin tona çıkacağını hipotez ediyoruz. Gerekli harman özellikle atık yağların bir araya gelmesi ve biyodizele çevrilmesi için yapılacak çalışmalara sürat verdi. Etraf Bakanlığının mevzu üzerinde hassasiyetle durması hem ekonomiye hem etrafa katkı sağlayacak.
Sektör olarak 2017 senesinde 38 bin ton atık nebatsal yağ topladık ve biyodizele çevirdik. 2018’de bunun 70 bin tonu geçmesini bekliyoruz. Türkiye’de kullanılabilir atık yağ potansiyelinin 350 bin ton olduğu hipotez ediliyor. Seneler içinde bu sayıya erişeceğimizi düşünüyoruz.”
40 milyon avroluk katkı
Bir Araya Gelen atık yağların kuruluşlarda kimyevi harekâtların ardından biyodizele dönüştürüldüğünü ve tonunun vasati bin avro maliyetle satıldığını anlatan Borovalı, geçen sene atık yağlardan ekonomiye 40 milyon avro katkı sağladıklarını, bunun 2018’de iki katına çıkacağını ve 80 milyon avroya erişeceğini düşündüklerini ifade etti.
Kanola yapımı çoğalıyor
Geçen sene biyodizel yapımının takribî 34 bin tonunun ise kanola, aspir ve yeni kullanılmaya başlanan ketencik tohumundan elde edildiğine işaret eden Borovalı, yağlı tohumlarda ekim alanlarının çoğalmasıyla ithalatın düşüşe geçtiğini dile getirdi
Özellikle kanolada dikkat çekiçi çoğalışlar yaşandığına işaret eden Borovalı, “Kanola yapımı bir senede takribî 30 bin tondan 160 bin tona yükseldi. Ekim alanı 500 bin dekarı geçti. Birkaç sene içinde yalnızca kanolada 1 milyon dekar ekim alanına erişeceğimizi öngörüyoruz. Bir müddet sonra Türkiye kendi yağlı tohum gereksinimini karşılayabilecek vaziyete gelecek.” ifadelerini kullandı.
Borovalı, ülkedeki 5 kuruluşun toplam imal kapasitesinin 250 bin tonu bulduğunu belirterek, Avrupa’da mazottaki harman lüzumluluğunun yüzde 8 olduğunu, bu seviyelere gelinmesi halinde yeni yatırımların yapılabileceğine sözlerine ilave etti.
Yurtdışından 150 bin euroya alınıyordu: 40 bin liraya ürettiler.

Bir önceki yazımız olan İşten ayrılana 3 tazminat başlıklı makalemizde işten ayrılırsam tazminat alabilirmiyim, işten ayrılma ve isten neden çıkartılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
İŞ ARAYANLARIN BİLMESİ GEREKENLER ?

İŞ ARAYANLARIN BİLMESİ GEREKENLER ?     İŞKUR kursları ile fertlerin kaliteleri istikametinde, kendilerini geliştirmek istedikleri iş dallarına müteveccih kurslar...

Kapat