Maaşını Eksik veya Zamanında alamayanların hakları ?

 

Maaşını Eksik veya Zamanında alamayanların hakları ?

 

 

Ücretini Zamanında Alamayan Emekçiye Fesih Hakkı Doğar mı?

4857 rakamlı İş Kanunumuzun 32. Maddesi fiyatın ne zaman ödenmesi gerektiğini belirtmiştir. Madde kararına göre fiyat en geç ayda bir ödenir. Değişik yandan, iş yasanın 34. Maddesine göre emekçi fiyatları fiyat ödeme gününden itibaren 20 gün içinde ödenmez ise emekçi ‘İş görme borcunu’ yerine getirmekten sakınabilir. Emekçilerin iş görme borcunu yerine getirmemeleri halinde patron tarafından iş sözleşmeleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerlerine yeni emekçi alınamaz. Patrondan rastgele bir fiyat alacağı olan bir emekçi, alacağını 5 sene içinde duruşmaya müracaat eterek arz etme hakkına sahiptir. Patronun gününde ödemediği fiyatlar için mevduata uygulanan azami faiz arz edilebilir.

Değişik yandan; 6552 Rakamlı Kanun ile 4857 Rakamlı İş Kanunun 36. Maddesinde yapılan farklılık ile özel ya da kamu ayrımı yapmaksızın tüm reel patronlar açısından ödenmeyen fiyatlar mevzusunda geniş bir tertip etme yapılmıştır. Buna göre; reel patronalar alt patrona iş vermeleri halinde, bunların emekçilerinin fiyatlarının ödenip ödenmediğini hakimiyet etmek ya da fiyatı ödenmeyen emekçinin müracaatı üzerine, ödenmeyen fiyatları hak edişten keserek emekçinin banka hesabına yatırmak zorundadır.

Bir önceki yazımız olan İşten ayrılana 3 tazminat başlıklı makalemizde işten ayrılırsam tazminat alabilirmiyim, işten ayrılma ve isten neden çıkartılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
İşçi onay vermeden fazla mesai yaptırılamaz ?

İşçi onay vermeden fazla mesai yaptırılamaz ?     İş Yasayı fazla mesai yapılmasına ait mevzuları tertip etmiştir. Fazla mesainin...

Kapat