çok sık rapor alan işçi işten çıkartılır mı ?

 

Çok sık rapor alan işçi işten çıkartılır mı ?

 

 

Sağlık raporları, emekçi rahatsızlandığında veya hasta olduğunda verilen istirahat raporlarına denir. Raporlar bir anlamda iş görmezlik raporu olarak da adlandırılır. Geçirdiği rahatsızlık sebebiyle rapor alan emekçi, raporun bir suretini işyerine eriştirmekle mükelleftir. Raporlu olan bir emekçi raporlu olduğu günler için işyerine gelmekle mükellef olmayıp, patron da emekçiden işyerine gelmesini isteyemez.

 

 

Raporun doğruluğu sorgulanabilir

 

 

Reel bir rahatsızlığa dayalı olmadığı gidişatlarda alınan sıhhat raporları, emekçinin işten atılmasına varan bazı neticelerin ortaya çıkmasına neden olur. Patron, emekçinin samimiliğinden emin değilse raporun doğruluğunu hakem sağlık kurumulara başvuru ederek inceleyebilir.
Bu araştırma neticesinde emekçinin içten bir biçimde davranmadığı tespit edilirse, iş sözleşmesi haklı sebeple şipşak feshedilebilir. Bu fesih ise 4857 rakamlı İş Kanunu’nun madde 25/II-e bendinde yer alan “Emekçinin, patronun güvenini makûsa kullanmak, hırsızlık yapmak, patronun iş gizemlerini ortaya atmak gibi doğruluk ve bağlılığa uymayan tavırlarda bulunması.” kararı uyarınca yapılabilmektedir.

 

Emekçinin patronun güvenini makûsa kullanması nedeniyle haklı olarak yapılacak bu fesih neticesinde emekçiye kıdem tazminatı ödenmez. Madde 17’de belirtilen ihbar zamanları da geçerli olmaz. Böyle bir gidişatta emekçinin iş sözleşmesi haklı sebeple şipşak sona erdirilebilir. Ancak patronun, bunu kesin bir biçimde dokümanlandırması gerekir. Misalin, ayaklarından rahatsız olduğunu mazeret göstererek sıhhat raporu alan bir emekçinin, bu cins bir rahatsızlığı olmadığının evraklarla ortaya konması gerekiyor. Ya da bir başka sağlık kurumundan aynı doğrultuda bir rapor alınması mevzubahisi olacak.
Aksi takdirde, emekçi tarafından patron aleyhine işe iade arzlı dava ikame edilmesi halinde Yerel Duruşma tarafından iş sözleşmesinin haksız sebeple feshedildiğinin değerlendirilmesi ile fesih harekâtının geçersizliğine ve şikayetçinin işe iadesine karar vermesi yüksek olasılıktır.
Burada, emekçinin sıhhat raporu aldığı yarıyılları evinde veya bir başka yerde geçirmesine müteveccih kısıtlama bulunmamaktadır. Hastalığı sebebiyle rapor alan emekçinin, raporlu olduğu vakitleri nerede ve nasıl geçireceği ile alakalı yasada bir karar yer almıyor. Bu nedene direnilerek hakikatleştirilmiş fesih harekâtlarının Yerel Duruşma’ye mevzu olması halinde suçlama neticesinde geçersiz fesih olarak değerlendirilmesi olasıdır.

 

İş mevzuatında, hangi vaziyetlerin sık sık rapor alınması olarak açıklanacağına müteveccih kesin karar bulunmamaktadır. İşbu nedenle “emekçinin sık sık rapor” almasının patron açısından geçerli neden oluşturması her somut hadiseye göre ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekmektedir. 4857 rakamlı İş Yasayı’nun 18. maddesinde iş sözleşmesinin patron tarafından, emekçinin noksanlığından veya tutumlarından kaynaklanan geçerli bir nedene direnilerek feshedilebileceği tertip edilmiştir. Bu maddede bahsedilen geçerli neden kavramı, emekçinin ve işyerinin klasik yürüyüşünü negatif etkileyen hallerdir.
4857 rakamlı İş Yasayı’nun 19. maddesinde iş sözleşmesini geçerli sebeple fesheden patronun iş sözleşmesini emekçinin yeterliliğinden veya tutumlarından kaynaklanan bir nedenle feshetmesi halinde hakkındaki iddialara karşı emekçinin yazılı korunmasının alınmasını gerekli yakalamıştır. İşbu nedenle, sık sık rapor alan emekçinin iş sözleşmesi feshedilmeden evvel mevzuya ait yazılı korunması alınmalıdır. Aksi takdirde iş sözleşmesi feshi geçersiz olacak ve emekçinin işe iade davası açması halinde Yerel Duruşma tarafından “fesih operasyonunun geçersizliğine, şikayetçinin işe iadesine” biçiminde karar kurulacaktır.
4857 rakamlı İş Yasayı’nun 25/I-b maddesinde raporlarla alakalı tertip etme şu biçimde yapılmıştır:
“…emekçinin hastalık, kaza, doğum ve hamilelik gibi hallerde patron için iş sözleşmesini bildirimsiz fesih hakkı; belirtilen hallerin emekçinin işyerindeki çalışma vaktine göre 17 nci maddedeki bildirim vakitlerini altı hafta aşmasından sonra doğar. Doğum ve hamilelik hallerinde bu zaman 74 şöhretçi maddedeki zamanın bitiminde başlar…”
Bu karar istikametinde, 4857 rakamlı İş Yasayı’nun 17. maddesinde sayılan bildirim vakitleri de düşünüldüğünde bu nedenden yapılacak fesihlerde rapor süresi alttaki zamanları aşması vaziyetinde fesih haklı bir neden olarak kabul edilecektir;
Kıdem Süresi İhbar Süresi Ek zaman Toplam Zaman
6 aya kadar 2 hafta +6 hafta 8 hafta/56 gün
6 ay – 1 buçuk seneye kadar 4 hafta +6 hafta 10 Hafta/70 Gün
1 buçuk sene – 3 seneye kadar 6 hafta +6 hafta 12 Hafta/84 Gün
3 seneden fazla 8 hafta +6 hafta 14 Hafta/98 Gün
Ancak burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Feshin haklı sayılabilmesi için raporun sürekli olarak ihbar zamanını 6 hafta aşmış olması koşuldur. Ara verilmiş rapor müddetlerinin toplamı belirtilen zamanları aşmış olsa da 4857 rakamlı İş Yasayı madde 25’den fesih yapmak muhtemel olmayacaktır. Bu sebeple fesih harekâtlarında dikkatli olunması gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan İşten ayrılana 3 tazminat başlıklı makalemizde işten ayrılırsam tazminat alabilirmiyim, işten ayrılma ve isten neden çıkartılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
Online Para Kazanmaya başlayın

Online Para Kazanmaya başlayın Evet, sevgili talebeler! Parasızlık, sizin için de büyük bir mesele mi? Ailenizin binbir güçlüğe direnerek size...

Kapat