İşte 10 Yıl Sonrasının En Popüler Meslekleri

 

Geleceğin Para Kazandıracak İlginç İşleri

Gözde Meslekler En İyi Para Kazandıran İşler İlginç İşler Geleceğin Meslekleri Ne İş Yapabilirim Gelecek Planlaması –   İş dünyası mucizevi bir süratle değişirken, iş eforuna olan arz da giderek doğrultu değiştiriyor. Dönüşen Türkiye ekonomisi, iş yapma süreçlerini de etkiliyor. Teknolojinin büyümesi, harcayıcı alışkanlıklarının daha bir arıtılmış hale gelmesiyle beraber geçmişte pek surat verilmeyen bir hayli işte yetişmiş insana büyük lüzum dinlenecek. İşte 10 sene sonra popüler olması olası o işler…

Geleceğin Yemeklerinde Yiyecek Kimyacılığı

Bu iş yalnızca dünyada değil, uzayda da konuşuluyor. NASA, 3D yazıcılarla uzay misyonlarında yiyecek basımı mevzusunda çalışmalar yürütüyor. Yemeğe alakanın çoğaldığı ve evrensel çapta bir bilinçlenmenin olduğu bu yarıyılda, yiyecek kimyacılığı önümüzdeki 10 sene isminden sık sık laf ettirecek.

Teknolojide Etik Bilgisayar Korsanı

Makûs amaçlı veya cezai emelli değil, güvenliğini test etmek veya değerlendirmek için bir bilgisayar ağı içine giren bu maharetli şahıslar, riskli bir potansiyeli de barındırdığı için işe alım süreçlerinde sıkı bir teftiş mekanizmasına zorunlu vazgeçiliyor.

Sigorta Uzmanlığı Gelecekte de Gözde Meslek

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı’nın geçen sene yaptığı bir tahlile göre sigorta uzmanlığı yedi sene içerisinde yüzde 27’lik bir büyüme kaydedecek. Türkiye’de bu mevzuda bir bilgi yok. Ancak beynelmilel bir hayli sigorta işletmesini düşündüğümüzde bunun Türkiye’ye de yansıyacağı kesin.

Yeni Bir Sağlık Kolu “Epidemiyolog”

Dünyada epidemiyologlar ulus sıhhati için çalışıyor. İncelemeler Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere bir hayli ülkede epidemiyolojinin 2020’ye kadar yüzde 30’luk bir gelişme kaydolacağını gösteriyor.

*Epidemiyolog: Sıhhat problemini veya hastalığı ortaya çıkaran sebepleri ve dağılma nedenlerini inceleyerek sıhhat problemlerinin sebeplerini ortaya çıkaran ve sıhhat problemini veya hastalığı önlemek için alınması lüzumlu ihtiyatları ortaya koyan kaliteli şahıstır.

Yeni Mühendisliklerden “Kullanıcı Arayüzü Mühendisliği”

Dünyanın hemen her yerinde iyi kazandırmaya aday, henüz çok bilinmez ve ehemmiyeti her geçen dakika çoğalan kullanıcı arayüzü mühendisliği, gelecek 10 sene içerisinde isminden daha çok laf ettirecek. İş uzmanları bu işi ‘süper-kritik pozisyon’ olarak belirliyor. İşletmeler online marketlerini geliştirdikçe sitelerini daha tesirli bir hale getirmek için kimin kapısını çalacak? Natürel ki, kullanıcı arayüzü mühendislerinin.

Ağız ve Diş Sağlığında Yeni İş Kolu “Dental Hijyenist”

Bu işin Amerika Birleşik Devletleri’de 10 senede iş hacmi olarak yüzde 33 gelişeceği öngörülüyor. Diş doktorluğuna göre eğitimi daha basit olan dental hijyenisti Türkiye’de daha çok ağız ve hijyen uzmanı olarak öğreniliyor. Dental hijyenistler, diş doktorlarına destekçi olarak çalışıyor.

Geleceğin Fizyoterapistleri

Dünya genelinde çoğalan istihdam, bilgisayarlar başında hareketsiz geçen çalışma saatleri, egzersizden uzak yaşayan insanlar, ihtiyarlayan popülasyonlar… Tüm bunlar fizyoteparistlerin aydınlık geleceğini müjdeliyor. Dünyanın dört bir yanında fizyoterapiye büyük bir alaka var. Özellikle spor dünyasında onlara çok lüzum dinleniyor. Amerika Birleşik Devletleri’de 10 sene içerisinde bu işin yüzde 36’lık bir büyüme göstereceği varsayım ediliyor.

Bebek Sağlığı İçin Tıbbi Sonografi Uzmanlığı

Tıbbi sonograf uzmanlığı Amerika Birleşik Devletleri’de en süratli gelişen birkaç işten biri. 2004-2014 arasında yüzde 30 ortamında bir büyüme kaydolan işin Amerika Birleşik Devletleri’de önümüzdeki 10 senede yüzde 34.3 daha büyüme yaşayacağı varsayım ediliyor. Sonograf uzmanları, özellikle doğum evveli hakimiyetlerde büyük bir rol oynuyor. Size bebeğinizin kız ya da erkek olduğunu söyleyen onlar. Natürel işleri cinsiyet analiz etmesi ile hudutlu değil. Her şeyden ehemmiyetlisi, bebeğin tüm gelişim süreçlerini inceliyor ve raporluyorlar.

Bilgi Teknolojileri Yöneticisi

Bu çalışanlar kısa ya da uzun vadelerde firmaların teknolojik lüzum ve gayelerini tanımlıyor. Hangi yazılımlar kullanılacak, teçhizatlarda ne gibi farklılıklar yapılacak, makus amaçlı saldırganlara karşı nasıl tedbir alınacak. Tüm bu harekatlarla o ilgileniyor. Amerika Birleşik Devletleri İş gücü İstatistik Dairesinin sayılarına göre bu alanda 2022’ye kadar yüzde 15.3’lük bir büyüme yaşanacağı düşünülüyor.

Teknolojiye ve Sosyal Medyaya Yön Veren Yazılım Geliştiricileri

Yazılım, bugünkü elektronik dünyanın işlemesini sağlıyor. Uslu telefonunuzda e-postalarınızı hakimiyet etmenizi, sosyal medyada takılmanızı, çevrim içi havale yapmanızı sağlayan da o. Günlük yaşamda bu denli kritik bir alanda yapılacak kaliteli istihdam için firmaların dünyanın neresinde olursa olsun kapısı sarih. Amerika Birleşik Devletleri İş gücü İstatistik Dairesi’ne göre 2012 ile 2022 arasında bu alanda yüzde 22.8’lik bir gelişme olması bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan Evde Mum Yapma başlıklı makalemizde dekoratif mum, EK İŞ ve evde mum yapımı için gerekli malzemeler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
Bilirkişi Başvuruları Alınmaya Başlıyor

Bilirkişilik Başvuruları Bilirkişilik için İlanlar Nasıl Bilirkişi Olurum Bilirkişi olmak İçin Ne Yapmalıyım Bilirkişiler Ne İş Yapar Bilirkişi Başvuruları Ne...

Kapat