2018 asgari ücret ne kadar olacak? Bakan’dan flaş açıklama

 

2018 Yılı Asgari Ücret

Asgari Ücret Ne Kadar Verilecek 2018 Yılı Asgari Ücret Hesaplanması AGİ Ödemesi Nasıl Yapılır AGİ Ödemesi Nedir Asgari Ücrette Vergi Kesintisi – Merhabalar arkadaşlar herkesin beklediği 2018 yılı için asgari ücret ile ilgili bakanlardan açıklamalar gelmeye başladı, habere geçmeden önce evde ek işler hakkında yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.” Evde Sabun Yapma” , “Evde Kokulu Taş Yapma“, “Evde Kokulu Mum Yapma” Ayrıca Taşerona Kadro  ile ilgili haberi okuyunuz.

Bakan Sarıeroğlu, 2018 asgari ücret konusunda son dakika açıklamasında bulundu. Yapılan düzenlemeyle asgari ücret alan çalışanına, AGİ ödemesi yapmayan iş verene ağır yaptırımlar geldi. Peki, 2018 asgari ücret ne kadar olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, AK Parti Genel Merkezi’nde yapılan Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı öncesi gazetecilerin asgari ücret alan vatandaşların vergi dilimine girmesine ilişkin sorusunu yanıtladı. Vergi dilimine girmeyen asgari ücretliler için çalışmaların Ağustos ayı itibariyle başladığıni ifade eden Sarıeroğlu, asgari ücrette asgari geçim indirimi ödenmesi hususunda da önemli açıklamalarda bulundu. Bu doğrultuda 2018 asgari maaşı kaç TL oldu? 2018 asgari maaş brüt maaş ne kadar? AGİ ödemesi nedir ve kimlere yapılır?

2018 ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretin hiçbir şekilde bin 404 liranın altına düşmeyeceğini belirtmişti. Buna göre GVK Geçici 87’nci madde ile sadece kendisi için asgari geçim indirimi hesaplanan asgari ücretlilere ödenen 1.404,06 TL net ücretin altında kalanlara, bu tutar ile 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin aylık hesaplanan net ücreti arasındaki fark tutarı, ücretlinin asgari geçim indirimine ayrıca ilave edilecek. Sonuç olarak Eylül ayından itibaren Torba kanun yasalaşacağı tarihe kadar asgari ücret 1.404,06 liranın altında kalacak. Ücret bordroları mevcut gelir vergisi dilimlerine ve AGİ hesaplamasına göre yapılacak.

Mevcut durumda asgari ücret, bekar bir işçi için brüt 1.777,5 lira; kesintiler sonrası çalışanın eline ise 1.404,6 lira geçiyor. Kapıcılar içinse net asgari ücret, 1.510,87 lira. 2018’de ne kadar artacağına dair bir açıklama bulunmuyor ancak geçen seneki oranlar çerçevesinde artarsa 1.510 lira civarlarına yükselmesi öngörülüyor.

BAKAN AĞBAL’DAN FLAŞ AÇIKLAMA

Maliye Bakanı Naci Ağbal, milyonlarca asgari ücretle çalışanı etkileyecek asgari ücret görüşmeleri için komisyonun toplanmasına günler kala devlet desteğiyle ilgili açıklama yaptı. Bakan Ağbal 2018 yılında asgari ücrette işverene yönelik devlet desteği öngörülmüyor dedi. İşverenleri üzecek bu açıklamda Ağbal, 2 yıldır verilen asgari ücret desteğinin artık olmayacağını söyleyerek, “1 Ocak’tan 2018’den sonrası için öngörü yok. Geçici olarak bir defalığına getirmiştik” dedi. 2015 ve 2016 sezonunda verilen destek, 2016 yılı itibariyle brüt 3 bin 300 TL’ye kadar olan maaşlar için işverenlere 100 TL şeklindeydi. Bu düzenlemeden yaklaşık olarak 11 milyon çalışan faydalanıyordu.

ARALIK AYININ İLK HAFTASI BELİRLENECEK!

Asgari ücretin 2018’de ne kadar olacağı ile ilgili görüşmeler Aralık ayının ilk haftasında başlayacak ve işçi ve işveren temsilcileri talep ve görüşlerini sunacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu başkanlığında toplanacak komisyonda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil edecek. İşçi temsilcisi olarak toplantıya katılan Türk-İş; işçinin net yaşam maliyeti ve yıl sonu enflasyon oranlarını gündeme getirirken; TİSK ise, devletin işverenlerine kişi başı olarak verdiği aylık 100 lira desteğin devamını talep edecek.

BAKAN SARIEROĞLU’NDAN ASGARİ MAAŞ AÇIKLAMASI

Asgari maaş ve vergi dilimine girmesi konusunda daha önce yapılan çalışmalardan da bahseden Bakan, asgari ücretin ülkemiz açısından da hassas bir konu olduğunu bildirdiği açıklamasında, “Başbakanımızın asgari ücret tespit edildiği zaman yılbaşında zaten bir açıklaması vardı. ‘Asgari ücretli kardeşlerimiz ocak ayında ne alıyorsa aralık ayında da bu ücreti net olarak almaya devam edecekler’ diye. Bugüne kadar AK Parti olarak bütün verdiğimiz sözlerin arkasında durduk. Asgari ücret konusu da ülkemiz açısından hassas bir konu” dedi.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİNE EL KOYAN PATRON YANDI!

Çalışanlara ödenen asgari ücretten kesinti yapmak amacıyla, asgari geçim indirimi ödemesini kesen patronlara ilişkin de yaptırımların artacağına işaret etti. Yapılan kesintiyle ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Sarıeroğlu, Çalışanın ‘asgari geçim indirimine’ hileli şekilde el koyan patronlar yandı. Çalışana “asgari geçim indirimi” ödemeyerek asgari ücretin altında ücret veren işletmelere yönelik yaptırımlar ağırlaştırılacağını ifade etti.

Bu konuyla alakalı olarak bakanlığa gelen ihbar, şikâyetler doğrultusunda program dışı teftişler yapıldığı belirtildi. AGİ ödemesi mevzusunda en çok ihlal yapılan alanlar tekstil, inşaat sektörü ağırlıklı olmak üzere işletmelerin işçilere ek kart çıkartarak, asgari geçim indirimi ücretini ödemeyerek buraya yatırdığı belirlendi. Asgari ücret ödemeyen ve eksik ödenen her işçi başına ise, aylık 162 lira ceza kesiliyor.

AGİ NEDİR?

Asgari Geçim İndirimi medeni duruma göre ve çocuk sayısına göre değişiklik gösteren 16 yaşından büyük tüm çalışanların asgari geçimini sağlayacak kısmının toplam gelirinden çıkarılmasıyla vergi dışı bırakılmasıdır. AGİ, işçiye işveren tarafından devlet adına ödenir ve işverenin gelir vergisinden düşülür.

AGİ NE KADAR OLACAK?

2018 yılı itibariyle her maaş ve ek ödemeye gelecek olan zam, asgari ücrete de gelecek. Asgari geçim indirimi asgari maaşın brütü üzerinden hesaplanıyor. Buna göre, ödenecek tutar işçinin evli bekar ve kaç çocuklu olduğuna göre değişiyor. 1 Ocak‘ta asgari ücretteki artışla, maaşlara eklenen asgari geçim indirimi (AGİ) de yükselecek. Asgari ücret, artış geçen yılki gibi yüzde 8 olursa, brüt bin 919 lira 70 kuruşa çıkacak. Buna bağlı olarak da en düşük asgari geçim indirimi tutarı 133,31 liradan 143,97 liraya ulaşacak. En yüksek tutar ise 226,63 lira yerine 244,76 lira olacak.

AGİ NASIL HESAPLANIR?

Asgari Geçim İndirimi hesaplanırken, ilgili yılın başındaki (Birinci 6 aylık) asgari ücret tutarının yıllık toplamı hesaplanır, hesaplanan yıllık toplam tutar, Asgari Geçim İndirimi oranı ile çarpılır, elde edilen Asgari Geçim İndirimine esas tutar en düşük Gelir Vergisi oranı olan %15 ile çarpılarak bulunan değer 12’ye bölünür ve aylık Asgari Geçim İndirimi tutarı hesaplanır. Oran hesaplanırken çalışanın medeni durumu göz önüne alınır. Yıllık asgari ücret toplamının, işçinin kendisi için %50’si, çalışmayan eşi için %10’u, bakmakla yükümlü olduğu 2 çocuğun her biri için %7,5’u, 3. çocuk için %10’u ve sonraki çocukların her biri için ise %5’i esas alınır. Bu oranların toplamı %85’i geçemez. Örneğin eşi çalışmayan ve 3 çocuğu olan bir işçinin asgari geçim indirimi oranı %50 + %10 + %7,5 + %7,5 + %10 = %85 olacaktır. Yıllık asgari ücret toplamı bu oran ile çarpılır ve sonuç 12’ye bölünerek aylık asgari geçim indirimi hesaplanır.

Kaynak: haber7 .com

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
Maaş’ta İcra Varken Tazminat Alabilir miyim?

Banka Hesaplarında İcra Var Tazminat Alınır mı? Maaş Üzerinde İcra Var Ne Yapmalıyım İcralı Olan Birisi Ne Yapmalıdır İcralı Durumdayken...

Kapat