Kokulu Taş Yapma

 

Kokulu Taş Yapma

Evde Kokulu Taş Nasıl Yapılır Kokulu Taş Yapmanın Püf Noktaları Dekoratif Kokulu Taş İmalatı Toptan Kokulu Taş Fiyatları Toptan Kokulu Taş Yapmak İçin Fiyat Listesi – Merhaba arkadaşlar özellikle ev hanımlarının en büyük sorunu çalışmak istedikleri halde çalışamamak bundan kaynaklı ev hanımları internet üzerinden evde ek iş diye arayışlara girdikleri gözlemleniyor bende bundan kaynaklı evde ek iş konulu yazıları yazma fırsatı buldum hatta daha önce evde sabun nasıl yapılır diye bir yazımız bile bulunuyor. Bu ara çok popüler olan hatta eskiden düğün salonlarında şeker yerine kokulu taş verenler hızla çoğalıyor ayrıca çocuk doğduğunda kokulu taş kullanılarak bebek figürü yada emzik figürü çok kullanılıyor aslında evde kokulu sabun üreten bir insan kokulu taş üreterek çeşitlilik adına müşterilerinin ilgisini çekebilirler. Kokulu taş nasıl yapılır konusuna gireceğiz ama öncelikle ilk okul zamanlarında bir çoğumuz alçı’yı bir kaba boşaltıp kuruduktan sonra boyardık böylelikle güzel sanatlar dersini geçerdik bu işte aslında buna benzemektedir. Hatta düğün malzemecileri artık kokulu taş yapımına önem vermeye başladı sebebi ise şuan ki moda bu, gelelim yazımızın asıl amacına bizler bunu nasıl yapacağız?

Evde Kokulu Taş Nasıl Yapılır?

 

Kokulu taş yapımında yapılan her şey  ölçü ile yapılmaktadır, Her silikon kalıp için aynı ölçüyü  kullanamıyoruz,  Ayrıca ölçüm yaparken de mutlaka hassas terazi ile yapmalısınız. Çünkü gramlar ile ölçüm yapacaksınız. Silikon kalıbın kalınlığına ve inceliğine göre toz miktarı değişiklik gösterir,  100 gram toz için 35 gram su kullanılır. Bu ölçüye göre miktarı orantılı azaltabilir veya arttırabilirsiniz! Eğer kullanacağınız toz kendinden esans ve renk içermiyorsa, 100 gram için iki damla esans, 3-4 damla koku yeterlidir. Renk ve esanslar tamamen sizin zevkinize göre değişir. Hassas teraziniz yok ise göz kararı ortalama 3 ölçek toza 1 ölçek su ekleme yapmak mümkün bir çok kişi bu şekilde yapıyor ayrıca birkaç denemeyle en doğru kıvamı görmüş olursunuz. Bunu yaptığınızda hafif bir hamur elde edecek kıvam oluşacak. Çubukla ya da bir kaçıkla üşenmeden karıştırın. Hiç topak kalmasın ki sonuç iyi olsun. Eğer 1 taneden fazla kokulu taş yapacaksanız, o zaman ölçü kabınızla kaç taş yapacaksanız o kadar tozu ve suyu büyük kaba aktarın ve karıştırma işlemini orda yapın. Renklendirmek ya da parlak olmasını sağlamak isterseniz renk pigmenti ya da sedef kullanabilirsiniz bu aşamada. Birkaç damla da esans ekleyin. Örneğin taş başına 2 damla. Biraz daha karıştırın. Sonra da silikon kaba aktarırsınız. Kapları tam olarak doldurun ki taşınız incecik olmasın.

Aslında sabun yapan birisi bunu çok kolay yapabilir yada bunu yapan birisi sabunu çok kolay yapabilir ikisininde sistemi aynı hatta esansları bile aynı 🙂  Kalıba karışımı döktükten sonra kalına minik fiskelerle vurmak gerekiyor. Böylece içerde kabarcık kalmıyor ve daha pürüzsüz bir kokulu taş elde ediyoruz. Sonra yapmamız gereken tek şey, 30 dakika beklemek. Kokulu taşın kokusu sonsuza kadar kalmıyor tabii ki. Ortalama 3 ay sonra koku geçiyor. Hep koksun isterseniz, bir damlacık esans ile kokuyu canlandırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular ve Püf Noktaları

1. Ürünümde kabarcıklar oluştu ne yapmalıyım ?

Cevap: Kokulu taş hammaddesinin karıştırılması esnasında kabarcıklar oluşur , kalıba dökülen hammaddenin içerisinde de bulunan bu minik kabarcıklar silikon kalıba ufak bir şekilde vurarak yok edilebilir.

2. Ürünlerim çok geç donuyor nedeni ne olabilir ve daha hızlı donmasını sağlayabilir miyim ?

Cevap: Ürüne katılan su miktarı tavsiye edilen oranlardan fazla koyulmuş ise veya kullanılan hammadde yeterli kaliteye sahip değil ise ürünün donma süresi uzayacaktır , ürünlerinizin normal süreden daha kısa bir sürede donmasını istiyorsanız karıştırma esnasında hammadeye ” hızlı dondurucu ” katarak donma süresini 5 ila 6 dk kadar düşürebilirsiniz.

3) İstediğim renkleri elde etmekte zorlanıyorum sebebi ne olabilir ?

Cevap: Hammadde içerisine katmış olduğunuz boyalarınızın özellikle kokulu taş üretimi için hazırlanan boyalar olduğundan emin olmalı ve mümkünse eğer toz organik boya kullanmalısınız.

Daha önceki yazmış olduğumuz BİR ZAMANLARIN MESLEKLERİ adlı yazımız sizin ilginizi çekeceğiniz düşünmekteyiz ayrıca ürünlerle ilgili fiyat bilgisi için yorum yaz kısmında yazmanız durumunda konu ile ilgili uzman arkadaşımız size bilgiler aktara bilir. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir önceki yazımız olan Sabun Yapma başlıklı makalemizde dekoratif sabun, EK İŞ ve evde ek iş hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Senem sözer dedi ki:

  Bu işi yapmak istiyorum

  1. Admin dedi ki:

   Merhabalar Senem hanım öncelikle evde sabun yapma adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz
   orada gerekli malzemeler için fiyatlar yazılmış karar kıldıktan sonra yazın toptancı arkadaşın telefon numarasını size yollarım

 2. Meleknur dedi ki:

  Bu işi yapmak istiyorum

  1. Admin dedi ki:

   gerekli araştırmayı internetten yapabilirsiniz

 3. ismetcann01@gmail.com dedi ki:

  merhaba, Ben Evde de kokulu taşlar yapıyorum.bu işide yapmak istiyorum.Dönüş yapmanızı rica ederim

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
Sabun Yapma

Evde Sabun Yapma Evde Sabun Nasıl Yapılır Sabun Yapmanın Püf Noktaları Dekoratif Sabun İmalatı Toptan Sabun Fiyatları Toptan Sabun Yapmak...

Kapat