Taşerona Bağlı Çalışanlara müjde

 

Taşerona İşçiye Kadro Verilecek

Taşeron İşçiye Ne Zaman Kadro Verilecek Taşerona Kadro Haberi Taşeron İşçi Taşeron Yasası Taşeron İşçiler İçin Bakanlıktan Yapılan Açıklamalar Taşeron İşçilerin Hakları –  Yaklaşık Türkiye’de 2 milyon taşeron işçi bulunmaktadır, genel olarak kamu görevi yapan taşeron işçilerin adeta gözü kulağı yıllar boyunca milletvekilleri veya bakanların ağzından çıkacak taşerona kadro verilecek bilgisidir. Gerçekten de aynı kurumda çalıştıkları halde kadrolular ve taşeronlar arasında adeta uçurum vardır desek hiç yalan olmaz mesela büyük şehir belediyesinde pazar günü çalışan kadrolu personel yaklaşık 450 Türk lirası alır ama aynı gün çalışan taşeron ise 80 Türk lirası alır. Bunlara bayram ikramiyesi, maaş ikramiyesi, fazla çalışma mesai ücretleri olarak eklemeler yapabiliriz.

Taşeron Nedir

Büyük bir işi yapmayı üstlenen bir üstenciden iş alan, işin herhangi bir bölümünü onun hesabına yapan ikinci, küçük üstenci. Örnek vermek gerekir ise bir inşaat firması olarak bina yapmak için birden fazla iş dalı ile ilgilenmemek adına bir kişi ile anlaşılır ve ona yaptırılacak işler karşılığında belli bir miktar ücret ödenir, kişi ise kendisine ekip kurup yapılması gereken işleri yaptırır yani müteahhit’in daha çok para verip yaptıracağı işi daha az para ile yaptırılmasını sağlayan sisteme taşeronluk sistemi denir. Belediyeden örnek vermek gerekir ise şoför olarak alınan kadrolu personele kesinlikle yıkama işlemi yapılamaz ama taşeron işçisine her işi yaptıra bilirsiniz, genel olarak kıdem tazminatı da almayanlar çok…

Taşeron İşçi’ye Ne Olacak

Taşeron düzenlemesiyle ilgili detaylar netleşmeye başladı. Buna göre taşeron kelimesi artık tarih oluyor, yerine ‘kamu çalışanı‘ kullanılacak ve bütün bu çalışanlar 4B‘li olacak.

4B Sistemi Nedir

Türkiye’de değişen yasa ile birlikte artık tüm SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur tek bir çatı altında toplanarak SGK olarak geçmeye başlamıştır. Eskiden ise tamamen farklı sistemlere sahiplerdi,  Bu noktada günümüzde en çok merak edilen sorulardan bir tanesi olan SSK 4B nedir sorusuna en doğru yanıt ise eski sistem Bağ-Kur’a bağlı olarak çalışan vatandaşların bağlı olduğu yeni sistemdir.

Taşeron İşçiye Ne Zaman Kadro Verilecek

İnsanları heyecanlandıran haberleri sırasıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu açıklamıştı sonra ise Maliye Bakanı Naci Ağbal çalışmalar hızla devam edildiği belirtti en son ise Başbakan Binali Yıldırım “O iş bitti.” diyerek son noktayı koydu. Taşeron işçilerine beklenen müjdeyi veren Yıldırım, “O iş bitti tamam, eli kulağında. Bugün yarın devreye girecek. Yeni seneden itibaren artık bu taşeron mevzusu bitmiş oluyor.” dedi. Bu açıklamalara göre Ocak 2018’de taşeron işçiye kadro verilecek.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan İzmir İçin Bekçi Alımı başlıklı makalemizde 750 adet bekçi alınacak, balçova bekçi alımı ve bayraklı bekçi alımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
İzmir İçin Bekçi Alımı

İzmir İçin Bekçi Alımı Bekçiliğe Nasıl Başvurulur Bekçi Olma Şartları Bekçi Alımı İzmir Bekçilik Başvuruları Ne Zaman  İzmir Geneli Alınacak Olan...

Kapat