BİR ZAMANLARIN MESLEKLERİ

  • Genel
  • 6 Kasım 2017
  • 2.362 kez görüntülendi

 

Eskilerde İnsanlarımızın Para Kazandığı Meslekler

Merhaba arkadaşlar hızla gelişen teknoloji çağı ile beraber eskilerde moda olan ve şimdi unutulmuş veya hayal olarak hatırladığımız işler vardı, belki de hiç farkında değiliz ama bir çok meslek gelişen teknoloji ile beraber yok olup gitmektedir. Bana ne diye düşünenler için bir hatırlatmada bulunmak istiyorum bir zamanlar çok iyi kazanan meslekler şuan yok hatta hayal olarak bile unutuldu. Bu yazımda kendim hatırladığım bir kaç mesleği sizlerle paylaşmak istedim.

Ayı Oynatıcıları

Bir çok eski filmlerde bu sahneyi görmüş olanlar vardır, mahallenin çocukları ve oturanlarının ortasında sahibinin çaldığı müzik ile oynayan ayı. Ayı oynadıkça kişiler sahibine bir miktar ücret öderdi

Yoğurtçu

Eskiden marketlerde hazır yoğurt yoktu ve ev hanımları yoğurtçunun gelmesini beklerdi. elinde bir çanı ile yoğurtçu diye bağırırdı.

Kalaycı

Onları çalışırken seyretmesi çok zevkli olurdu. Simsiyah yanmış tencereler onların sayesinde sıfır gibi olurdu.

Macuncu

Eskiden hazır çikolata veya şekerlemeler mi vardı o zamanların en zevkli şekeri oydu

El Süpürge Satıcısı

Hanımların çeyizinde olmazsa olmazları arasında el süpürgesi vardı şimdi ise elektriklisi var 🙂

Arzuhalci

Okuma yazma oranı az olduğundan dolayı adliye, tapu, evlenme gibi işleri takip edip dilekçe hazırlayan kişilere verilen isimdi şimdi adliyelerin önünde görmek mümkün ama biten meslekler arasında gösterilir.

Niyetçilik

Birçok filmde iki sevgili niyet çekerdi niyeti ise tavşan belirlerdi şimdi ise sakızların içindeki fal olayı gibi

Ayakkabı Tamircisi

Eskiden en sağlam işler içerisinde gösterilirdi şimdi ise yok sebebi ise eskiden insanlar ayakkabıları yırtılınca tamir edip yıllar boyunca giyerlerdi şimdi ise kişilerin onlarca ayakkabısı olmasına rağmen hep yenisini alma isteği açıkçası biraz ferahlık.

Hamal

Şimdiki zamanda tek tük olsa da görmek mümkün ama bunun bir sektörü vardı şimdi görmek bile neredeyse imkansız

aslında bu yazımıza daha bir çok örnek verebiliriz hatta unuttuğum var ise sizlerin yazmasını ayrıca isterim. Unutmayalım ki teknoloji hızla gelişmektedir ve bir çok meslek artık yok olma yolunda gitmektedir sizler buna dikkat edip gelişen teknolojiye hızla ayak uydurmak zorundasınız.

Düşüncelerinizi Bizlerle Paylaşın

Umarız burada sizlere yazdığım yazım hoşunuza gitmiştir. Ayrıca az para ile açılabilecek olan  “İstiridye Mantarını En Kolay Yetiştirme” başlıklı makalemizde son derece işinize yarayacak ipuçlarını da beğeni ve bilgilerinize sunduğumuzu hatırlatarak konu hakkında yorumlarınızı da hemen alt tarafta ki yorum bölümümüzden bizlere ulaştırmanızı temenni ediyoruz…

 

Bir önceki yazımız olan İş Yerine Sarhoş Olarak Gelmek başlıklı makalemizde İş Kanunu, İş Yerine Sarhoş Olarak Gelmek ve İŞYERİNDE ALKOL ALMAK hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. enver dedi ki:

    teknolojiyi iyice takip etmek lazım

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
İş Yerine Sarhoş Olarak Gelmek

İş Yerine Sarhoş Olarak Gelmek Merhaba arkadaşlar bize gelen bazı mesajlara göre bu yazıyı yazmaya gerek duydum, bize sorulan sorularda...

Kapat