20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK

  • İŞKUR
  • 6 Kasım 2017
  • 1.637 kez görüntülendi

 

MEB 20 bin sözleşmeli öğretmen atama yapacağını duyurdu

Merhaba arkadaşlar milli eğitim bakanı sayın İsmet Yılmaz‘ ın bugün yaptığı açıklamaya göre
şubat ayından itibaren tam 20 bin öğretmen ataması yapılacağını bildirdi. Ayrıca milli eğitim bakanı sayın İsmet Yılmaz TEOG yerine yeni sistem hakkında bilgileri aktardı, basın toplantısının devamı ise.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda TEOG yerine getirilecek sistem hakkında açıklamalarda bulundu. Bakan Yılmaz, öğretmen atamalarıyla ilgili de konuştu. Burada Şubat ayında ilana çıkılacağını söyleyen Yılmaz, atama için ayrılan kontenjanın 20 bin olacağını belirtti. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG Yerine Yeni Sistemi açıklıyor. Bakan Yılmaz, Anadolu Ajansı’nın editör masasına konuk oldu ve burada yeni sistemle ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Yılmaz, eski sistemin çeşitli zorluklar getirdiğini ve öğrencilerden ve velilerden çok fazla şikayet geldiği için sistemde düzenlemeye gidildiğini söyledi.

Bakan Yılmaz,’ın konuşmalarından satır başları şu şekilde”

Peki iyiydi de ne için değiştirdiniz? Bu da ihtiyaçtan kaynaklandı. Mevcutların en iyisi ama sıkıntıları var. bu sınav yarışının okul dışı kaynaklara öğrenciyi yönlendirdiği yönünde toplum tarafından algı var. biz bunu kapatmak zorunda kaldık. “Özel ders alanlar var” deniyor. Demek ki sistemimiz bunu artırmış olabilir. Algı gerçeğin önündedir.

Bir başka sınav yapıyoruz, iki sınav. O günlerde diğer öğrenciler okula gelmiyor. Bu da okulda aksamaya yol açıyor. Bir başka husus toplumda. Siz bunları alıyorsunuz, 6’ncı, 7’nci, 8’nci sınıfların başarı notları da eklenerek puan çıkıyor. O zaman da deniyor ki, özel okulların puanlarını cömert verdiği ifade ediliyor.

Bir başka husus, 8’nci sınıf öğrencilerimiz faaliyetlere katılamadığı. Çocuk 6’ncı sınıftan itibaren bu sınava hazırlanıyor. Çocukların en güzel zamanında, 8’nci sınıfta yapılacak sınav için bir yarışa giriyor. Bunun da bir olumsuzluğu var.

Bir başka husus, bu lise sonlarda da var. lise sondaki öğrenciler üniversite sınavı için devamsızlık yapılıyor. TEOG’a hazırlık için ilave devamsızlık ortaya çıktı.

STRES KALKACAK

TEOG sisteminin yerine böyle çocuğu 6.sınıftan strese sokacak bir şey değil bu stresi kaldıracak, basit bir sistem getirelim. Bizim sistemimiz, Eğitim bölgesi ve sınavsız mahali yerleştirme sistemini getirdik. Bu sistemde veli ve öğrencimiz adresine en yakın okuluna yerleştirilecek. Bizim biliyorsunuz AK Parti hükümetlerinin programında var en iyi okul eve en yakın okuldur.

BU YENİ BİR HUSUS DEĞİL

Bu yeni bir husus değil, 10. kalkınma planı 2014 2018 yıllarını kapsar. Burada söylenen hususlardan bir tanesi öğrencilerin çevredeki okullara yerleştirilmesi. Getirdiğimiz bu sistemle, evlatlarımızın kendi tercihlerini alacağız. Başvuruda öğrenciler 5 tercihde bulunacak. Öğrenciler istemediği okullara yerleştirilmeyecek.

ESAS GAYEMİZ SINAVSIZ LİSELERE GEÇİŞTİR” dedi.

Sözleşmeli öğretmenlik başvurusu nereden ve nasıl yapılıyor?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından duyurusu yapılan sözleşmeli öğretmen atamaları yine kurumun internet sitesinden yapılacak. Adaylar “https://ilkatama.meb.gov.tr” adresine girerek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Başvuru ekranına sistem üzerinden ya da e-Devlet şifresi ile giriş yapılabiliyor. Bu yöntemlerden biriyle giriş yaptığınızda ekran sizi yönlendirerek başvuru işleminizi tamamlamanızı sağlayacaktır. e-Devlet şifresi iile giriş yaptığınızda ilk önce sistem sizden kimlik numaranızı ve ad-soyad bilgilerinize ulaşma izni isteyecektir. Buna onay vererek başvurunuza devam edebilirsiniz.

Sözleşmeli öğretmenlik başvuru şartları nelerdir?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak,
Türk vatandaşı olmak (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk vatandaşı olma şartı aranmayacaktır.),
Mezun olunan yükseköğretim programı, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına göre atama yapılacak alana uygun olmak,
Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birinin başarıyla tamamlamış olmak,
Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yüksek öğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmak,
2016 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında atanacağı alan için puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121) itibarıyla 50 ve üzerinde puan almış olmak,
Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olmak,
657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta iken sözleşmeleri feshedilenler bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla bir yıl bekleme süresini tamamlamış olmak.

Başvuruda istenilecek belgeler

Lisans diploması veya mezuniyet geçici belgesinin aslı veya onaylı örneği,
Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans, Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası, İlköğretim Sınıf Öğretmenliği ya da İngilizce Öğretmenliği Sertifikası programlarından birini tamamladığına ilişkin belge veya bu belgenin onaylı örneği,
Yurt dışındaki yüksek öğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca verilen yüksek öğreniminin ve pedagojik formasyon belgesinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denklik belgesi,
Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince Felsefe bölümü mezunlarından; 16 kredi sosyoloji, 16 kredi psikoloji, sosyoloji bölümü mezunlarından; 8 kredi mantık, 16 kredi felsefe, 16 kredi psikoloji aldığına dair belgenin aslı veya onaylı örneği (Bu belge pedagojik formasyon belgesi yerine kullanılamaz.).
Adaylardan başvuruda sağlık, askerlik ve adli sicil durumlarına ilişkin belge istenmeyecek, Elektronik Başvuru Formunda beyan alınacaktır.

Düşüncelerinizi Bizlerle Paylaşın…

Umarız burada sizlerle paylaştığım veriler sizlere bilgiler faydalı olmuştur, ayrıca unutmayın ki alına bilecek tüm bilgiler bizlere ciddi anlamda fayda sağlamaktadır. Ayrıca az para ile açılabilecek olan  “ÇİĞ KÖFTE BAYİLİĞİ” başlıklı makalemizde son derece işinize yarayacak ipuçlarını da beğeni ve bilgilerinize sunduğumuzu hatırlatarak konu hakkında yorumlarınızı da hemen alt tarafta ki yorum bölümümüzden bizlere ulaştırmanızı temenni ediyoruz…

Bir önceki yazımız olan KOSGEB HİBE KREDİSİ İÇİN İŞ FİKİRLERİ başlıklı makalemizde devlet destekli kredi, hibe kredi ve iş fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
işten ayrıldıktan sonra fazla mesai ücretini alma yolu

İş Veren Fazla Mesai Bayram İzinlerini Vermezse Ne Olur Merhaba arkadaşlar çalıştığınız kurumda işten çıkarılmadan durumunda size çalıştığınız süre içerisinde...

Kapat