BANKA İÇERİSİNDE SİZİN PARANIZ ÇALINIRSA KİM SORUMLUDUR

 • Genel
 • 31 Ekim 2017
 • 1.901 kez görüntülendi

 

BANKA İÇERİSİNDE PARANIZ ÇALINIR İSE NE OLUR

Merhaba arkadaşlar yeni bir yazı üzerine sizlere yazma fırsatı buldum yazımın içeriğinde Türkiye ‘deki toplam kart kullanımı, insanların bankalardaki yapılan işlemler ve en önemlisi konunun başlığında olan banka içerisinde paranız çalınırsa kim sorumludur içerikli konuları ele alacağım. Bana sorarsanız bankacılık nedir diye temel olarak kendilerine ait olmayan parayı kullanarak para kazanan sistemdir.

Türkiye’ deki Toplam Kart Kullanımı?

BKM’nin (Bankalararası Kart Merkezi) açıkladığı verilere göre, 2016 Eylül ayı sonu itibarıyla Türkiye’de
57,7 milyon adet kredi kartı, 114,7 milyon adet banka kartı kullanılıyor.

İnsanlar Bankaları Neden Kullanıyor?

Günümüzde yolu bankaya uğramamış kişi yoktur desek hiçte abartmamış oluruz, insanlarımız bankaları
kredi kartı kullanımı, günlük hayatımızda kullandığımız ürünlerin faturalarını ödeme, konut kredisi, ticari krediler,  yatırım amaçlı olarak kullanılıyor.

Banka İçerisinde Paranız Çalınır İse Kim Sorumludur?

Filmlerde banka soygunu sahnelerine hep konu edilmiştir, kimileri keşke bankaya yatırsaydı sorun bankanın olurdu diye düşünmüştür. Gelelim benim aklıma takılan konuya bankaya herhangi bir ödeme için girdim ve o anda birisi tarafından param çalındı veya soyguncular içeri girdi ve ben daha sıra olduğum için para cebimde ve hırsız aldı ve gitti kim sorumludur?
İnternetten bu konu hakkında bilgi almak için araştırma yaptım sonuç bulunamıyor daha sonra yargıtay kararlarını ele aldım  Mersin’in Erdemli ilçesinde yaşanmış bir olayın yargıtay kararını buldum

T.C.
YARGITAY
11. HUKUK DAİRESİ
ESAS NO. 2015/10105
KARAR NO. 2016/901
KARAR TARİHİ. 27.1.2016

>BANKADA HESABINA PARA YATIRMAK İÇİN BEKLEYEN KİŞİNİN PARASININ BANKA İÇERİSİNDE ÇALINMASINDAN BANKA SORUMLUDUR.

 

Taraflar arasında görülen davada Erdemli 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nce verilen 12/03/2015 tarih ve 2013/480-2015/98 Sayılı kararın Yargıtayca incelenmesi davacı vekili tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla, dava dosyası için Tetkik Hakimi tarafından düzenlenen rapor dinlendikten ve yine dosya içerisindeki dilekçe, layihalar, duruşma tutanakları ve tüm belgeler okunup, incelendikten sonra işin gereği görüşülüp, düşünüldü:

KARAR

Davacı, davalı bankanın Erdemli Şubesi’nde 30/09/2013 tarihinde hesabına para yatırmak için sırasını beklerken dava dışı 3. şahsın cebinde bulunan parasını çaldığını, davalı bankanın gerekli güvenlik tedbirlerini almaması sebebiyle sorumluluğu bulunduğunu ileri sürerek, 3.800,00TL’nin olay tarihinden itibaren yasal faiziyle birlikte davalıdan tahsilini talep ve dava etmiştir.

Davalı vekili, meydana gelen olay sebebiyle müvekkilinin herhangi bir kusur ve sorumluluğunun bulunmadığını savunarak, davanın reddini istemiştir.

Mahkemece iddia, savunma, toplanılan deliller, benimsenen bilirkişi raporu ve tüm dosya kapsamına göre, davalı banka şubesinde davacının cebinde bulunan 3.800,00 TL’nin dava dışı üçüncü kişi tarafından çalındığı, olaya dair Erdemli C. Başsavcılığı’nın 2013/5808 soruşturma numaralı dosyası üzerinden soruşturmanın yürütüldüğü, davalının objektif özen yükümlülüğünü yerine getirdiği, gerekli tüm önlemleri aldığı, bu sebeple meydana gelen olayda davalıdan kaynaklanan herhangi bir sorumluluğunun bulunmadığı gerekçesiyle, davanın reddine karar verilmiştir.

Kararı, davacı temyiz etmiştir.

Dava, davalı bankaya para yatırmak için giden davacının parasının banka içinde 3. bir kişi tarafından çalınması sebebiyle tazminat istemine dair olup, mahkemece yukarda özetlendiği şekilde, davalının özen yükümlülüğünü yerine getirdiği ve olayda herhangi bir sorumluluğunun bulunmadığı gerekçesiyle, davanın reddine karar verilmiştir.
Ancak;

davacı, davalı nezdinde bulunan hesabına para yatırmak üzere banka şubesine gittiğini iddia etmek suretiyle işbu davayı açtığı, davalı da aksini savunmadığına göre, taraflar arasında mevduat sözleşmesi bulunduğunun kabulü gerekmektedir. Bir güven kurumu olarak, basiretli tacir gibi davranması gereken bankalar, 818 Sayılı BK’nın 99/2 ve 6098 Sayılı TBK’nın 115/3 madde ve fıkraları uyarınca objektif özen yükümlülüğünün yerine getirilmemesinden kaynaklanan hafif kusurlarından dahi sorumlu olup, banka olmaları sebebiyle de diğer tacirlere nazaran bütün hukuki ilişkilerinde daha yüksek özen borcu altındadırlar. Banka ile müşterisi arasındaki bankacılık işlemleri her şeyden önce güven unsuruna dayanmaktadır.

Somut olayda, davacının parasının, davalı Banka’nın sorumluluk alanı içerisinde çalınması sebebiyle davalının gerekli güvenlik tedbirlerini yeterince aldığından söz edilemeyeceğinden, mahkemenin bu konuda aksi yöndeki kabulü doğru bulunmamaktadır. Kaldı ki, davalının henüz sözleşme kurulmadan önce de, sözleşme hazırlığı aşamasında, akidinin malını koruma yükümlülüğü mevcuttur. Bu itibarla, mahkemece kural olarak, davalı Banka’nın sorumlu olduğu kabul edilip, davacınında zararın doğumunda kusuru bulunup bulunmadığı konusunda bilirkişi incelemesi yaptırılarak, sonucuna göre bir karar vermek gerekirken, eksik inceleme ve yanılgılı değerlendirmeye dayalı, yazılı şekilde hüküm tesisi doğru olmamış, bozmayı gerektirmiştir.

SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle, davacının temyiz itirazlarının kabulü ile, kararın davacı yararına BOZULMASINA, ödenen temyiz peşin harcın istemi halinde temyiz edene iadesine, 27.01.2016 tarihinde oy birliğiyle karar verildi.

Yani bankadan içeri girdini ve sırada bekliyorsunu biri geldi sizin paranızı çaldı bilinki banka sorumludur.

Düşüncelerinizi Bizlerle Paylaşın

Umarız burada sizlerle paylaştığım veriler   sizlere yardımcı olur, ayrıca unutmayın ki alına bilecek tüm bilgiler bizlere ciddi anlamda fayda sağlamaktadır. Ayrıca az para ile açılabilecek olan  “İstiridye Mantarını En Kolay Yetiştirme” başlıklı makalemizde son derece işinize yarayacak ipuçlarını da beğeni ve bilgilerinize sunduğumuzu hatırlatarak konu hakkında yorumlarınızı da hemen alt tarafta ki yorum bölümümüzden bizlere ulaştırmanızı temenni ediyoruz…

Bir önceki yazımız olan EVİNİZDE YAPABİLECEĞİNİZ EK İŞLER başlıklı makalemizde EK İŞ, evden para kazanma ve İŞ FIRSATI hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Fatma dedi ki:

  Mersin erdemli oturuyorum erdemli iş arıyorum

  1. Admin dedi ki:

   ilanları takip edin lütfen

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
EVİNİZDE YAPABİLECEĞİNİZ EK İŞLER

EVDE ÇALIŞARAK PARA KAZANMANIN YOLLARI Merhaba arkadaşlar evde çalışarak az veya çok para kazanabileceğimiz işler hakkında sizlere bilgi vermek amacıyla...

Kapat