EN KOLAY İŞ BULAN MESLEKLER HANGİLERİDİR

  • Genel
  • 28 Ekim 2017
  • 2.017 kez görüntülendi

 

EN KOLAY İŞ BULAN MESLEKLER

Merhabalar arkadaşlar en kolay iş bulunan meslek adında yeni bir yazı yazma fırsatı buldum daha önceki yazılarımda çok yüksek maaş verdikleri halde personel bulunamayan adlı yazımızın içeriğinde çıraklıktan yetişme tarzı konuları ele almıştık fakat bir çoğumuz üniversite okuduğumuzdan çıraklık eğitimi alamadık. Peki üniversiteyi bitirdiğimiz halde neden iş bulamıyorum diye hiç aklınıza takıldı mı bilemem ama benim aklıma takıldığı için bu konuyu ele almak istedim, bence asıl sorun üniversitedeki bölüm sorunu maksat üniversite okuyayım derseniz işsizler ordusuna takılmamanız elde bile değil doğru üniversite bölümünü seçtiğiniz taktirde işsizler ordusuna katılmadığınızı görmüş olursunuz. Gelelim kolay iş bulan meslekler hangisidir?

Veteriner

Kimileri baytar olarak bilir kısaca hayvan doktoru üniversite bitiminden hemen sonra atanmanız mümkün Türkiye istatistik kurumunun verilerine göre yüzde 81,3 istihdam sağlanmaktadır.

Sağlık Sektörü

Bunlara doktor, hemşire, laboratuvar personeli ,anesteziyolog (ameliyatlarda kişileri bayıltan doktor), anestezi hemşiresi gibi sağlık sektöründe çalışanlar için istihdam ise yüzde 80 ‘dir.

Mühendislik

Öncelikle mühendis’in tam anlamı İnsanların her türlü ihtiyacını karşılamaya dayalı; çeşitli yapılar yol, köprü, bina, peyzaj, çevre gibi şehircilik ve imar dışı alanların ilkeleri, bayındırlık; tarım, beslenme gibi gıda; fizik, kimya,biyoloji, elektrik, elektronik gibi fen; uçak, gemi, otomobil, motor, iş makineleri gibi teknik ve sosyal alanlarda uzmanlaşmış, belli bir eğitim görmüş kimsedir. Ve bu meslek grubunun Türkiye istatistik kurumu verilerine göre yüzde 80 istihdam sağlanmaktadır.

Özel Güvenlik

Bunun için üniversite okumaya gerek yok ama istihdam oranı ortalama yüzde 79 olarak görünmektedir.

Hukuk

Hukuk deyince hemen aklınıza adalet sarayı gelmesin burada çalışan hakim, savcı, katip, avukatlar ve içerideki memurların istihdam oranı ise yüzde 75.

Mimarlıklar

Hem kazanç olarak hemde karizması olarak düşünülürse mimarlık hemen akla gelen meslekler grubundadır bu meslek grubunun istihdam oranı ise yüzde 74 olarak belirlenmiştir.

Öğretmenler

Direk öğretmenlik yerine matematik öğretmeni desek daha doğru olur bir çok öğretmenlik alanı var ama özellikle matematik öğretmenlerinin istihdam oranı yüzde 71 olarak gösteriliyor.

Sekreterlik

Hemen hemen ilanların genelinde ofis asistanı veya sekreter aranıyor diye görmek mümkün ama bir gerçek var bizdeki sekreter grubu masa başı çalışmaz ofiste yaptığı işlerin başlıcaları
çay sevisi, temizlik, telefonlara bakma, kapıya bakma, dışarıdaki getir götür işleri, yemek işleri, bulaşık işleri gibi işlerin tamamını yapan kişiye sekreter adını veriyoruz 🙂

Diş hekimliği

Ataması ve iş bulması en kolay meslek arasında diş doktoru olarak gösterilir örnek vermek gerekirse Azerbaycan’da normal doktorluk okuyan birisi denklik sınavına girer ama diş doktoru okuyan bir kişi denklik sınavına girmeden direk atanır.

Dikkat ettiyseniz yazımızda üniversiteyi okumak yerine doğru meslek grubunu seçenlerin kolay iş bulduklarını gözlemlemek mümkün, sorunun başlangıcı ise üniversite sınavına girmeden önce doğru tercih yapmayıp gelen puana göre tercih yaptığımız görülüyor böylelikle maksat okumak adı altında okulu bitiriyoruz sonrası hezimet…

Düşüncelerinizi Bizlerle Paylaşın

Umarız burada sizlerle paylaştığım veriler   sizlere yardımcı olur, ayrıca unutmayın ki alına bilecek tüm bilgiler bizlere ciddi anlamda fayda sağlamaktadır. Ayrıca  “YÜKSEK MAAŞ İLE PERSONEL BULUNAMAYAN İŞ KOLLARI” başlıklı makalemizde son derece işinize yarayacak ipuçlarını da beğeni ve bilgilerinize sunduğumuzu hatırlatarak konu hakkında yorumlarınızı da hemen alt tarafta ki yorum bölümümüzden bizlere ulaştırmanızı temenni ediyoruz…

Bir önceki yazımız olan YÜKSEK MAAŞ İLE PERSONEL BULAMAYAN SEKTÖRLER başlıklı makalemizde 15. BİN TÜRK LİRASI MAAŞLA PERSONEL BULAMIYORLAR, EN KOLAY İŞ BULUNAN MESLEKLER ve İŞ BULAMIYORUM hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
YÜKSEK MAAŞ İLE PERSONEL BULAMAYAN SEKTÖRLER

15 BİN TÜRK LİRASI MAAŞLA PERSONEL BULAMIYORLAR Merhaba arkadaşlar hemen hemen her gün bana ve sayfama gelen mesajların içeriği iş...

Kapat