İşKur

  • İŞKUR
  • 19 Ekim 2017
  • 5.182 kez görüntülendi

 

İşKur

Merhaba arkadaşlar tekrardan yanı bir konu ile sizlere yazma şansım olduğundan dolayı çok mutluyum yazımızın asıl içeriği işkur’daki sistem , verilen kurslar ve girişimci belgeleri. İşkur  ismini hemen hemen herkes duymuştur kimilerin aklına inanılmaz kuyruklar kalmış olabilir aslında artık bunların tamamı gerçek değil ,isin gerçeği artık oradaki memurlar ofiste oturarak yardımcı olmuyorlar sahaya çıkıp sizler için bizzat iş yeri sahipleri ile temas kurarak aracı olmaya çalışmaktadır.

İşKur Aracılığıyla İşe Alınanların Avantajları

İşkur ile işe girenlerin sigorta primlerinden tutunda maaş yardımına kadar firmalara devlet desteği  vermektedirler neredeyse marketlerde bile iş kur desteği ile personel alımları adlı küçük tabelayı görmüş olabilirsiniz.

İşsizliğin Asıl Sorunu

Bana göre İşsizliğin asıl sorunu mesleki bir okul okuyorsunuz lise veya üniversitede tüm teorik bilgiler alındı diploma aldınız ve iş yerine gittiniz iş pratik kısmına gelince bir baktınız elde var sıfır yani bur da tüm suç eğitim sisteminde değil okurken çalışmamız ve kendimizi yetiştirmemiz gerekmektir.
İşte işkur eğitim programları sırf bunun için açıldı hem kurslara giderek meslek öğrenme şansınız oluyor hemde öğrenirken maaş alıyorsunuz hatta size iş garantisi bile veriliyor. Böylelikle kendinizi yetiştirmiş olursunuz, örnekler vermek gerekirse berberlerde çırak artık neredeyse yok gelecekte kim yapacak robotlar mı yada terzilerde çırak hiç kalmadı eee sonra ne olacak tamirhanelerde onlarca çırak varken şimdi 2 tane bile bulmak zorlaştı farkında değiliz ama bir çoğumuz eline tornavida bile almış değil , işkur artık bunu görerek mesleki eğitim kurslarına çok önem vermeye başladı.

İşkur Kurslarından Kimler Yararlanabilir?

İlk olarak alt yaş sınırı bulunmakta olup, 15 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Bunun dışında SGK kapsamında çalıştığınız herhangi bir işiniz olmaması gerekir. Yani işsiz olmanız gerekmektedir. Öğrencilere de açık olan bu eğitimler özellikle Ön Lisans ve Lisans düzeyinde eğitim görenleri kapsamaktadır. Bu koşulları yerine getiren tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yaşadığı il, ilçe neresi olursa olsun yararlanabilir.

Kurs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Haftanın 7(yedi) günü internetten bile yapabilirsiniz

Alınan kurların türleri

Mesleki edindirme kursları : İşgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu tüm mesleklerde işsizlerin niteliklerini geliştirerek istihdam edilebilirliklerini artırmak amacıyla yapılan meslek edindirme ve geliştirme kurslarıdır.

İstihdam garantili mesleki eğitim kurslarına katılanların en az yüzde ellisi, en az yüz yirmi gün olmak üzere kurs süresi kadar istihdamda kalmaktadır.

MESLEKİ EĞİTİM KURSLARINA KATILACAKLARDA ARANAN ŞARTLAR

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
15 yaşını tamamlamış olmak,
Yetiştirilecekleri mesleğe uygun özelliklere sahip olmak,
İşverenin aradığı özel şartları taşımak,
İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,
Emekli olmamak.

devam zorunluluğu vardır hastalıkta ise doktor raporu şarttır kurlar genelde günde 5 ile 8 saat olur ve genelde haftanın en fazla 6 günü olur. resmi tatillerde izin verilir
aylık verilen maaş ise banka hesabına yatar (günlük 25TL ile 45TL arasında)

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARI :

Genel olarak alınan teorik bilgileri faaliyete geçirmek için alınan kurslardır

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARININ SÜRESİ

En fazla 78 fiili gün (3 ay) ve haftalık en fazla 45 saattir.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARINDAN YARARLANMA ŞARTLARI

Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
15 yaşını tamamlamış olmak,
İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,
Emekli olmamak,
Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,
Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma
İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,

 

GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ PROGRAMLARI :

insanların en çok ilgisini çeken kurstur çünkü kurs sonunda kosgeb e başburu yapabilir geri ödemesiz hibe kredi almaya hak kazanabilirsiniz  asıl amacı ise Girişimcilik eğitim programı, Kuruma kayıtlı kişilere yönelik olarak kendi işlerini kurmalarına ve geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla uygulanan programlardır.  en az 32 saat eğitim alınır

Peki kimle katılabilir
Kuruma kayıtlı olmak,
18 yaşını tamamlamış olmak,
Girişimcilik eğitim programında aynı modülden daha önce yararlanmamış olmak,
İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,

Aslında işkur engelliler için özel avantajlar sunmaktadır belli çalışacan sayısı olanlara engelli veya hükümlü kadrosu açmayı zorunlu kılıyor
kişi çalışmak istemiyor elinde projeler var ve işyeri açmak istiyor işte tam bu sırada işkur kurs bile açıyor 36.000TL geri ödemeksizin alabilirler

1) Kuruluş işlemleri desteği: İşyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 2.000 TL.

2) İşletme gideri desteği: Sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, tanıtım) en fazla % 60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 4.000 TL.

3) Kuruluş desteği: Sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ara madde, sarf malzeme, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dahil en fazla 30.000 TL destek sağlanmaktadır.

Düşüncelerinizi Bizlerle Paylaşın

Umarız burada sizlerle paylaştığım veriler iş bulmanız konusunda sizlere yardımcı olur, ayrıca unutmayın ki işe başvuru bu adımın en önemli unsurudur ki bu konuda da sizlere “Mutlu Bir İş Yeri” başlıklı makalemizde son derece işinize yarayacak ipuçlarını da beğeni ve bilgilerinize sunduğumuzu hatırlatarak konu hakkında yorumlarınızı da hemen alt tarafta ki yorum bölümümüzden bizlere ulaştırmanızı temenni ediyoruz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Pelin karteper dedi ki:

    Mersinde suan gidebilecegim bu mesleki kurslar var
    Mi acaba nasil basvurabilirim

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
Mutlu Bir İş Yeri

Mutlu İş Yeri Merhaba arkadaşlar mutlu bir iş yeri adlı yeni bir konu üzerine bir kaç öneri ve tavsiyeler vermek...

Kapat