İş Bulmak Neden Bu Kadar Zor ?

 

İş Bulmak İçin

Nasıl İş Bulunur İş Bulma Yöntemleri İş Bulma İpuçları İş İlanları Mersin Mersinde İş İşkur Başvurusu – Öncelikle günümüz şartlarında çalışmamız gerekmektedir özellikle geleceğe yatırım yapabilmek için çok çalışmamız gerekmektedir kişilerle sohbet ettiğimizde veya yapılan anketlerde ortak olarak söylenen sözlerden bazıları ise iş yok yada iş bulamıyoruz çeşitli iş bulma sayfaları ve yöneticilerle olan sohbetlerde ise personel bulamıyoruz sohbetleri geçmektedir bu iki söylentiye bakarsak bu işte bir çelişki veya sorun olduğunu hemen görmek mümkün…

İş Beğenmiyoruz !..

Yukarıda bahsettiğim veriler ışığında iş bulma konusunda gördüğüm en büyük sorun ise “iş beğenmemek“… İtiraf etmeliyiz ki bir çoğumuz, vasıflarımız uymasa da don derece rahat, masa başı, üstüne üstlük bol maaşlı, ekstralı bir iş aramaktayız. Ancak üzülerek söylemek isterim ki böyle bir iş bulmak eğer, 3 – 5 üniversite okumadıysanız, yeterli alt yapınız yoksa yada büyük bir aile şirketinin ortaklarından biri değilseniz imkansız arkadaşlar 🙁

Herkes Herkes Müdür Herkes Amir Herkes Şef

Bu gün sanal aleme şöyle bir baktığınızda, hemen hemen herkes iş adamı veya çok iyi bir şirketin yöneticisi, şefi, amiri konumununda 🙂 Hatta öyle iddialılar ki karşısındaki insanları inandırmak için çeşitli resimler paylaşıyorlar masa başlarında. Oysa ki vatandaşın orada yaptığı iş muhtemelen ofis boyluk, getir götür işleri falan. Bunun sebebi de üst paragrafta da sorun olarak belirttiğim iş beğenmeme olayı. Adam yaptığı işten memnun değil, hayalinde kendisini o kurumda yüksek bir yerde, bol sıfırlı maaşları alan biri gibi görmek istiyor, daha alt kademe işlerde çalışmayı ya kendine yediremiyor anlayacağınız. Doğal olarak kurumsal bir firmanın genel müdürü olarak çalışmak ister gel gelelim ki gerçek hayatta yeterliliğiniz ve hırsınız yoksa bu pek mümkün değildir.

Kariyer Yapmak

Tabi hayal kurmak her şeyin başlangıcı. Her gelişim hayallerle başlar. Eğer o mevkiye gelmek istiyorsak, bir gün çalıştığımız iş yerinde söz sahibi bir mevki de olmayı arzuluyorsak ve bu idealler doğrultusunda kendimizi geliştiriyorsak bir gün o koltuğa neden oturmayalım ki ?.. Herhangi bir işe başlamadan önce insanlar alt dereceden başlar ve en üst kademeye gelebilir. Çevremize baktığımızda böyle yaşanmış bir çok güzel örnek görebiliriz…

Çaycılıktan Genel Müdürlüğe

Yeri gelmişken hemen bu tür bir örneği sizlerle paylaşmak istiyorum değerli arkadaşlar. Mersin de oldukça kurumsal olarak çalışan bir firmanın genel müdürü ile sohbetimiz esnasında konu kariyerine geldi ve bana kitaplara konu olacak bir hikaye anlattı. Duyduklarıma inanamadım, zira 30 sene önce o firmaya bir yaz ayında çaycı olarak başlamıştı genel müdürümüz. Çaycılıktan sonra pazarlama departmanına ve en sonunda da şu anda bulunduğu genel müdürlük konumuna kadar yükselmişti. Bir anda tadı damağımda farklı lezzetler bırakan bu inanılmaz kariyer serüvenini hayal ettim, karşımda oturan bu insanın nasıl çaycılık yaptığını gözümde canlandırmaya çalıştım. Sonunda azim ve dürüstlük ile neler yapılabileceğinin birebir şahidi olduğumu düşündüm.

Maaş Beğenmemek

“İş nasıl bulunur” sorunsalında yine çok gördüğüm sorunlardan ikincisi ise maaş konusu. Bir çok genç bir tamirhanede çırak olarak az para kazanmaktansa bir lokantada günlük olarak daha çok kazanmayı tercih eder ama aslında fakat bu o kişinin gelecekteki hayatını çok etkilediğinden habersizdir o çırak iyi bir usta olduğunda ise kazandığı kazanç lokantada ki kişinin çok çok üstünde olacağı kesindir

İş Bul Kariyer Yap

Herkes kendi düşüncesine göre bir plan dahilinde iş arar. Çalışma şartlarının iyi olduğu ve çok kazanç elde edeceği ve sosyal güvencesinin olduğu bir yerde çalışmak her bireyin isteyeceği bir olgu.
Yalnız şartlar ne kadar çok ve ne kadar detaylı olursa iş bulma şansınızı da o oranla düşürüyorsunuz demektir.

İş Yeri Kriterleri

Unutulmamalıdır ki iş arayanlar olarak sizlerin kendinize göre belirlediğiniz kriterleriniz olduğu gibi işverenlerinde eleman alırken belirledikleri kriterler ve aradıkları elemanda olmasını istedikleri nitelikler var.

Aranılan Eleman Olmak

Dolayısıyla işverenler için de aynı şey geçerli. Aranılan elemanda istenilen nitelikler ne kadar fazla, çalışma şartları ne kadar düşük seviyede olursa iş gücü bulma imkanı da o oranla zorlaşmakta. Dolayısıyla her iki kesim için de önlerine kendilerinin çektiği duvarlar ve engeller sebebiyle istenilenin gerçekleşmesi çok zor.

İş Bulmak Gayret İster

Makalemizin sonuna gelince aslında işin gerçeği iş bulmak kolay sadece biraz çaba biraz istek birazda gayret gerekiyor evde oturarak kimse sana iş vermez diyelim iş ayağınıza geldi o zamanda o işten utanmadan sıkılmadan yürekten severek canla başla gayret göstererek kendinizi verin ki daha iyi kariyerlere ulaşın. Unutmayın çaba olmadan olan hiç bir kariyer hedefi yoktur.

Düşüncelerinizi Bizlerle Paylaşın

Umarız burada sizlerle paylaştığım veriler iş bulmanız konusunda sizlere yardımcı olur, ayrıca unutmayın ki işe başvuru bu adımın en önemli unsurudur ki bu konuda da sizlere ” İş Görüşmesine Giderken Bilmeniz Gerekenler” başlıklı makalemizde son derece işinize yarayacak ipuçlarını da beğeni ve bilgilerinize sunduğumuzu hatırlatarak konu hakkında yorumlarınızı da hemen alt tarafta ki yorum bölümümüzden bizlere ulaştırmanızı temenni ediyoruz.

Bir önceki yazımız olan İş Görüşmesine Giderken Bilmeniz Gerekenler başlıklı makalemizde iş görüşmesi, iş görüşmesi taktikleri ve iş ilanları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Önceki yazıyı okuyun:
İş Görüşmesine Giderken Bilmeniz Gerekenler

İş Görüşmesine Giderken İş Görüşmesinde Dikkat Edilecekler, İş Görüşmesine Nasıl Gidilmeli, İş Görüşmesine Giderken Ne Giymeli, İş Görüşmesi Teknikleri - Merhaba...

Kapat