İş Görüşmesine Giderken Bilmeniz Gerekenler

 

İş Görüşmesine Giderken

İş Görüşmesinde Dikkat Edilecekler, İş Görüşmesine Nasıl Gidilmeli, İş Görüşmesine Giderken Ne Giymeli, İş Görüşmesi Teknikleri – Merhaba arkadaşlar, “İş Görüşmesine Giderken Bilmeniz Gerekenler” başlıklı bir makale de olduğunuza göre muhtemelen yakın bir zamanda iş görüşmesine gideceksiniz. Umarız bu iş görüşmesi olumlu sonuçlanır, istediğiniz işe başlar ve yeniden iş aramak zorunda kalmazsınız.

İş Görüşmesi İpuçları

Tabi iş görüşmesine giderken şansınızı arttırmak adına çeşitli taktikler ve destek almakta da fayda var. İşte burada devreye işilanlarimersin.com olarak bizler giriyor ve iş görüşmesine gitmeye hazırlanan okurlarımız için rakiplerine göre daha avantajlı duruma gelmelerini sağlayacak çeşitli iş görüşmesi ipuçlarını burada sizlerle paylaşıyoruz.

 

İş Görüşmesine Çağrılıyoruz

Hemen hemen her gün iş bulmak için çeşitli kişi ve kişilerle görüşmeler yapmaktayız. Bunlardan bazıları kurumsal firma
bazıları ise kurumsallaşma yolunda olan, henüz bu seviyeye ulaşamamış firmalardır. Sonuçta biz iş arıyoruz ve kurumsal firma veya kurumsallaşma yolunda olan firma bizim için fark etmez, zira iş görüşmesine çağrıldığımıza göre  bu firmaya biz baş vurmuşuzdur. Burada ilk olarak kurumsal firmaları baz alalım ve kurumsal firmaların en çok dikkat ettikleri unsurlara şöyle bir göz atalım.

İş Görüşmesi Sırasında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

* ilk görüşmedeki kılık kıyafet (ilk buluşmadaki kıyafetimiz işe nasıl sahip çıkacağımızı veya normal hayatımızdaki düzenimizin ilk
belirleyicisi olur örnek vermek gerekirse erkekler için ütüsüz gömlek veya düzensiz bir saç tasarımı ile gittiğimizde
ilk an eksi ile başlamamız söz konusu olur bayanlar içinse yırtık pantolun açık kıyafeti örnek verebiliriz kısacası
kıyafetimiz çok temiz ve bakımlı olmamız gerekiyor.)

* Dakiklik çok önemlidir, iş görüşmesine ne çok erken, ne de geç gidilmeli, görüşme başlamadan 10 dakika kadar önce firma yada belirlenen randevu yerinde olmamız yeterli olacaktır.

* Diksiyon yani konuşma düzgünlüğü ilk iş görüşmesinde çok önemlidir. Kendin emin tavırlar ile fazla el kol hareketine girmeden ama vücut dilini de kullanarak sakin ve kendinden emin bir şekilde soruları cevaplamak, gereksiz bilgi vermemek sizin maça 1 – 0 önde başlamanızı sağlayacaktır.

İş Görüşmesinde Kurumsal Firmaların Dikkat Ettikleri Konular

* Firmalar yaratıcı, sorun çözebilen zekalara bayılırlar, bu konuda size işi nasıl yürütüp, geliştirmek adına neler yapabileceğiniz sorulabilir. Bu nedenle iş görüşmesine gitmeden firma ile ilgili küçük bir araştırma yapmak da fayda var. Firmanın yaptığı iş hakkında fikir sahibi olmak, hatta rakiplerinin işleri nasıl yürüttüğü konusunda bilgi edinmek, bu bilgileri iş görüşmesi enasında detaylı olarak anlatmak, sizin konusunda uzman olmasa bile boş bir insan olmadığınızı gösterecektir.

* Genel olarak firmalar çok fazla iş değiştiren kişiler ile çalışmaktan kaçınırlar. Dolayısı ile size de önceki çalıştığınız iş yerinden neden ayrıldığınız mutlaka sorulacaktır. Çıkma nedeninizi anlatırken, eski firmanızı kötülemekten kaçının, yalan dolana da girmeyin, sonuçta bir çok firma birbiri ile temas halinde. Neden çıktığınız bir gün su yüzüne bir şekilde çıkacaktır. Unutmayın bazı firmalar görüşmeye çağırdıkları kişilerin Facebook tarzı sosyal hesaplarını kontrol etmektedir.

*Eski iş yeri demişken burada yakaladığınız başarılar, gerçekleştirdiğiniz yada planladığınız hamleler var ise bunları da eğitim ve deneyimleriniz ile birlikte konuşma sırasında mutlaka geçirmeye çalışın.

* En çok karşılaşılan sorun ücret bilgisi (hepimiz bu hayatta yaptığımız işleri para kazanmak ve daha iyi yaşamak için
yapmaktayız fakat ilk görüşme yapıldığında kurumsal firmalar genelde maaş bilgisini 2.etap’ta verirler. Ama ilk
görüşme anında bunu sorarsanız insan kaynakları bunu hoş karşılamaz bırakın onlar size söylesin). Ne kadar ücret talep ettiğiniz sorulursa maaş talebinizi şirket politikalarının takdirine bıraktığınızı söyleyebilirsiniz.

Kurumsallaşma Yolunda Olan Firmaların Dikkat Ettikleri Konular

Yukarıda oturmuş, artık kurumsal hale gelmiş, belli bir insan kaynakları departmanı olan kurumsal firmaların iş görüşmesi sırasında dikkat ettikleri konulardan bahsettik. Şimdi biraz da henüz oluşumunu tamamlamamış, amatör olarak adlandırabileceğimiz, kurumsallaşma yolunda ilerleyen firmaların iş konusunda dikkat ettikleri hususları ele alalım. Öncelikle bu tarz firmalar genel olarak personel sayısı az olan, yerel firmalardır. Bu tür iş yerlerinde iş görüşmesini genelde firma sahibi yapar.
Burada dikkat edilmesi gerekenler ise ;

* İşe nasıl sahip çıkacağınızı ve geliştireceğinizi anlatınız (Örneğin bir markette işe başladınız ve servis personeli yok,
bir servis personeli ile evlere hizmet ederek daha çok müşteri memnuniyeti sağlayacağınızı belirtin yada terzi’de işe başladınız
giyim firmaları ile görüşmek istediğinizi onların terzi ile ilgili işlerini kendinize bağlatmak istediğinizi dile getirebilirsiniz.)
* Daha önceki tecrübelerinizden, başarılarınızdan, firmaya sağladığınız katkılardan kesinlikle bahsedin fakat, “benimle ne kadar övünseler az” şeklinde abartılardan kaçının. Yalana ise hiç başvurmayın, olabildiğiniz kadar dürüst olun…
* Kesinlikle uzun süreli çalışmak istediğinizi vurgulayın. (KPSS hazırlanıyorum yada bir firmadan haber bekliyorum diye
bir konuşma yapmayın)

Umarız burada ki taktikler iş görüşmesi sırasında sizlere yardımcı olur ve umarız hayalini kurduğunuz işe girersiniz 🙂

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. İsa özkaya dedi ki:

    İş ilanı vermek istiyorum

    1. Admin dedi ki:

      tabi verebilirsiniz

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.